Archeologové zřejmě našli místo poslední bitvy britské hrdinky

Britští archeologové jsou posvědčeni, že objevili místo poslední bitvy, kterou proti Římanům svedla vládkyně kmene Iceni královna Boudicca v roce 61 po Kristu. Je to v Kings Nortonu u Birminghamu ve střední Anglii.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Londýn | Foto: Marie Matúšů

Boudicca byla manželkou krále Prasutaguse, jehož Římané respektovali a který učinil císaře Nerona spoludědicem svých území. Ale když král v roce 60 po Kristu zemřel, Římané jeho území jednoduše anektovali, na příslušníky jeho kmene uvalili těžké daně, královnu nechali zmrskat a její dcery znásilnili.

Boudicca tehdy přísahala Neronovi pomstu, spojila se s ostatními kmeny jižní Anglie a zahájila proti Římanům tvrdý odpor. Její síly vypálily řadu měst a jejich obyvatele pobili. Po roce však římská legie vedená guvernérem Seutoniem Pauliniem povstalecké síly porazila na hlavu ve velké bitvě, jejíž přesné místo bylo doposud záhadou.

Právě tam měla zahynout i Boudicca, která se stala britskou národní hrdinkou. Nyní archeologové objevili lokalitu v Kings Nortonu, která odpovídá popisu místa bojiště od historika Tacita. Dnes tam stojí McDonaldova restaurace. List Daily Telegraph přinesl zprávu o tom pod titulkem: "Boudicca si před rozhodující bitvou možná dala pomfrity u McDonalda".

Milan Kocourek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme