Archiv nacistických zločinů se otevřel veřejnosti

Za událost mimořádného významu označují experti otevření archivu Mezinárodní vyhledávací služby v německém Bad Arolsenu. V něm mohou historici a příbuzní obětí nacistického řádění najít unikátní informace týkající se například dění ve vyhlazovacích táborech. Některé země se otevření unikátního archivu dlouho bránily s poukazem na ochranu osobních, často mimořádně citlivých údajů.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Osvětim

Osvětim | Foto: Pavel Novák | Zdroj: Český rozhlas

Detailní informace o popravách a týrání obětí nacistické hrůzovlády, podrobnosti o vězních vyhlazovacích táborů nebo využívání otrocké práce německými firmami. Tenhle druh informací obsahuje na 50 milionů stránek v bad arolsenském archivu, které by navršené na sebe vytvořily sloupec vysoký 25 kilometrů. Údaje o více než 17 milionech osob nashromáždila Mezinárodní vyhledávací služba, která je odnoží Mezinárodního výboru Červeného kříže.

Hlavním cílem této instituce bylo pátrání po zmizelých osobách a dokumentace nacistických ukrutností v koncentračních táborech. Spojené státy ale například archivu využívaly k prověřování minulosti uchazečů o americké občanství.

Archiv se historikům a nejbližším příbuzným obětí otevřel poté, co Řecko jako poslední země jedenáctičlenné dohlížecí komise ratifikovala příslušnou dohodu z loňského roku. "Jsme u cíle. Dveře se otevřely," komentoval historický okamžik ředitel Mezinárodní vyhledávací služby (ITS) Reto Meister.

Ulehčení dávají najevo taky příbuzní obětí nacismu. Ti se dlouhá léta museli spokojit s pouhými dopisy, jimiž Červený kříž reagoval na žádosti o informace. Má se zato, že zpřístupnění dokumentů v Bad Arolsenu je obrovskou výzvou pro historiky, kterým se nabízí nový úhel zpracování let nacistické krutovlády.

Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme