,Každý bude moci poznat pravdu.‘ Ukrajina zpřístupní archivy represivních orgánů Sovětského svazu

Archivní dokumenty sovětských represivních orgánů uložené v Kyjevě budou brzy dostupné všem Ukrajincům: přístupné k nahlédnutí budou po podání žádosti a předložení osobního průkazu. Na facebooku to oznámil ukrajinský vicepremiér Stepan Kubiv. Kyjevský Ústav národní paměti dostal od vlády nové prostory, kde budou dokumenty k dispozici.

Kyjev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Archivní dokumenty sovětských represivních orgánů uložené v Kyjevě budou brzy dostupné všem Ukrajincům. (ilustrační foto) | Foto: myrfa/CC0 Creative Commons | Zdroj: Pixabay

„Každý bude brzy moci poznat pravdu, osobně všechny dokumenty vidět a bezplatně si pořídit kopii,“ napsal Kubiv. Konstatoval, že Ukrajina má mimořádně velké množství archivního materiálu z let 1917-1991, který dokumentuje činnost sovětského bezpečnostního aparátu. Jde o čtyři miliony spisových složek.

Zákon o otevření archivů komunistických represivních orgánů ze sovětské éry schválil ukrajinský parlament v dubnu 2015. Při rozpravě poslanci upozorňovali, že velké množství důležitých informací bylo nenávratně zničeno.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme