Arcibiskup z Canterbury pokřtí prince George. Britové ale obřad neuvidí

Vévoda a vévodkyně z Cambridge pojali křtiny svého prvorozeného syna jako vzpouru proti tradiční pompéznosti a mediálnímu humbuku. William a Kate tak plní slib, že by měl princ George vyrůstat spíše jako obyčejný britský kluk. Odpovídá tomu i krátký seznam hostů, kteří se dnes mají objevit ve Svatojakubském paláci v centru Londýna.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V St James's Palace se uskuteční křtiny prince George. Na místě už čekají nedočkaví příznivci monarchie | Foto: Jiří Hošek

„Královská kaple v paláci je místem, kde spočinula rakev s ostatky princezny Diany den před jejím pohřbem. Tam se William a Harry přišli se svojí maminkou rozloučit. Druhý důvod, proč si Kate s Williamem kapli vybrali, je ten, že jde o malý a intimní prostor,“ říká obvykle skvěle informovaný zpravodaj BBC pro záležitosti královské rodiny Peter Hunt.

Asi 45minutový obřad ovšem neuvidí ani on, ani televizní diváci. Šťastní rodiče pozvali opravdu jen nejužší rodinu a přátele. Nejspíš se nedostaví ani Williamova teta, princezna Anna. Zasvěcenci v tom vidí jasnou snahu odstřihnout se od zavedené tradice, kdy důležité členy královské rodiny křtili v Buckinghamském paláci ctihodní lordi a vážené lady.

„Udělám na čele prince George znamení kříže. To dělá při křtu každý kněz. Je to mimořádný okamžik, protože se tak dává najevo, že dotyčná osoba patří Bohu. Pak malému princi vyšplíchnu na hlavičku svěcenou vodu z řeky Jordán a to celkem třikrát,“ popisuje arcibiskup z Canterbury Justin Welby.

Přehrát

00:00 / 00:00

Podrobnosti zjišťoval zpravodaj Českého rozhlasu v Londýně Jiří Hošek

Hlava anglikánské církve obřad ve Svatojakubském paláci povede. Netají se tím, že půjde o mimořádnou událost:

„Jako národ slavíme narození někoho, kdo bude zřejmě příští hlavou státu. Dává to člověku možnost uvědomit si, kam dějiny směřují i z čeho se historie odvíjí.“

Malý George bude mít podle všeho několik kmotrů. U bookmakerů možná poněkud překvapivě nevedou sourozenci obou rodičů, Pippa Middletonová a princ Harry. Největší šance se dávají blízkým přátelům Williama a Kate z dětství a ze studií.

Veřejnost se bude muset spokojit jen se snímky, které pořídí známý britský fotograf celebrit Jason Bell. Na jedné fotce by se měli vedle panovnice Alžběty II. objevit její syn Charles, vnuk William a pravnuk George.

V St James's Palace se uskuteční křtiny prince George. Na místě už čekají nedočkaví příznivci monarchie | Foto: Jiří Hošek

Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme