Areál Strawberry field se opět otevře veřejnosti. Jak se mění místo, které inspirovalo Johna Lennona?

Slavné „jahodové pole“, tedy areál Strawberry field, který inspiroval Johna Lennona k napsání známé skladby, se znovu otevře veřejnosti. Až dosud byl prostor někdejšího dětského domova v Liverpoolu nepřístupný. Teď se začaly bourat staré budovy a namísto nich tam vyroste nové multifunkční centrum. Armáda spásy, které areál patří, chce Strawberry field zpřístupnit všem příznivcům Beatles.

Liverpool Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Strawberry field, která inspirovala Johna Lennona k napsání známé skladby, se otevřou veřejnosti. | Zdroj: Reuters

Červená zdobená mříž je doslova pokrytá nápisy, vzkazy a podpisy návštěvníků. Dál do zahrady, která připomíná džungli, se ale nikdo nedostane.

„Pro Johna mělo toto místo zvláštní význam. Často přelezl zeď a hrál si s ostatními dětmi - sirotky. Tady byl šťastný, bylo to pro něj jakési útočiště,“ hodnotí Diane Gloverová z muzea Beatles Story. 

Ročně přijde k bráně ke Strawberry field 60 tisíc lidí. V budoucnu ji chce Armáda spásy otevřít. „Chceme, aby spojení mezi Johnem Lennonem, tímto místem a Armádou spásy zůstalo zachováno,“ říká velitel severozápadní divize Armády spásy major Drew McCombe.

John Lennon měl složité dětství, otce prakticky neznal a poté, co se jeho matka znovu vdala, vyrůstal u tety. Ta bydlela právě ve Wooltonu, nedaleko Strawberry field.

Tehdy tam stál romantický viktoriánský dům. Po požáru jej nahradily fádní domky. Už 15 let jsou prázdné a na jejich místě nyní roste nové centrum, kde bude středisko pro ohrožené děti, muzeum i kavárna pro fanoušky Beatles. Pokud vše půjde podle plánu, své brány otevře už příští léto.

Jaromír Marek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme