Areál Strawberry field se opět otevře veřejnosti. Jak se mění místo, které inspirovalo Johna Lennona?

Slavné „jahodové pole“, tedy areál Strawberry field, který inspiroval Johna Lennona k napsání známé skladby, se znovu otevře veřejnosti. Až dosud byl prostor někdejšího dětského domova v Liverpoolu nepřístupný. Teď se začaly bourat staré budovy a namísto nich tam vyroste nové multifunkční centrum. Armáda spásy, které areál patří, chce Strawberry field zpřístupnit všem příznivcům Beatles.

Liverpool Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Strawberry field, která inspirovala Johna Lennona k napsání známé skladby, se otevřou veřejnosti. | Zdroj: Reuters

Červená zdobená mříž je doslova pokrytá nápisy, vzkazy a podpisy návštěvníků. Dál do zahrady, která připomíná džungli, se ale nikdo nedostane.

„Pro Johna mělo toto místo zvláštní význam. Často přelezl zeď a hrál si s ostatními dětmi - sirotky. Tady byl šťastný, bylo to pro něj jakési útočiště,“ hodnotí Diane Gloverová z muzea Beatles Story. 

Ročně přijde k bráně ke Strawberry field 60 tisíc lidí. V budoucnu ji chce Armáda spásy otevřít. „Chceme, aby spojení mezi Johnem Lennonem, tímto místem a Armádou spásy zůstalo zachováno,“ říká velitel severozápadní divize Armády spásy major Drew McCombe.

John Lennon měl složité dětství, otce prakticky neznal a poté, co se jeho matka znovu vdala, vyrůstal u tety. Ta bydlela právě ve Wooltonu, nedaleko Strawberry field.

Tehdy tam stál romantický viktoriánský dům. Po požáru jej nahradily fádní domky. Už 15 let jsou prázdné a na jejich místě nyní roste nové centrum, kde bude středisko pro ohrožené děti, muzeum i kavárna pro fanoušky Beatles. Pokud vše půjde podle plánu, své brány otevře už příští léto.

Jaromír Marek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme