Argentinský senát schválil domovní prohlídky u exprezidentky Fernándezové. Policie ji vyšetřuje kvůli korupci

Argentinský senát ve středu jednomyslně vyhověl požadavku soudu a schválil provádění domovních prohlídek u bývalé prezidentky Cristiny Fernándezové. Bývalá hlava státu, která se dnes jako senátorka těší imunitě, je vyšetřována v několika případech korupce. Kontroverzní politička obvinění odmítá a označuje je za politické útoky.

Buenos Aires Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Argentinská prezidentka Cristina Fernándezová | Zdroj: Reuters

Jméno prezidentky se v médiích v posledních týdnech objevuje v souvislosti s korupční kauzou odhalenou díky zveřejnění deníků bývalého vládního řidiče Oscara Centena. Ten si v letech 2003 až 2015 zaznamenával, kam vozil údajné úplatky za veřejné zakázky. Mezi adresami byly podle něktrých médií i Fernándezové soukromá adresa i prezidentské sídlo. Kvůli odhalením byla již zatčena více než desítka lidí.

Argentinský prokurátor před svou smrtí zvažoval zatčení prezidentky Fernándezové

Číst článek

Aby ‚nic nerozbil

Senát schválil domovní prohlídky požadované soudcem Claudiem Bonadiem všemi 66 hlasy přítomných zákonodárců, pro byla i exprezidentka. Podle listu La Nación prohlásila, že nemá co skrývat, jen poprosila, aby při prohlídkách nebyly televizní kamery a aby jí soudce „nic nerozbil“.

Fernándezová stála v čele Argentiny do prosince 2015. Prezidentkou se stala jako první žena v historii Argentiny v prosinci 2007, kdy v úřadu vystřídala svého manžela, dnes už zesnulého, Néstora Kirchnera. Ten byl prezidentem v letech 2003 až 2007.

Podle některých svědectví řídili Kirchner a Fernándezová rozsáhlý systém úplatků, které dávaly stavební a energetické firmy vysokým státním úředníkům za ovlivňování veřejných zakázek.

V úterý demonstrovaly desetitisíce Argentinců za to, aby senát Fernándezovou zcela zbavil imunity, což by umožnilo její případné potrestání.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme