Argentina má dočasného prezidenta

Argentina, která se potýká s politickými a hospodářskými problémy, má nového dočasného prezidenta. Stal se jím Adolfo Rodrígues Sáa, který okamžitě oznámil, že Argentina přestane na čas splácet svůj zahraniční dluh. Sáa ve funkci nahradil dosavadního prezidenta Fernanda De la Rúu, který podal demisi kvůli hromadným nepokojům obyvatel.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Adolfo Rodríguez Saá | Foto: ČTK/EPA

Tamní parlament po jedenáctihodinové diskusi odhlasoval nejen jeho volbu, ale také uspořádání příštích prezidentských voleb v březnu 2002. Z nich vzejde prezident, který setrvá v úřadě do konce roku 2003 a dokončí tak mandát dosavadního argentinského prezidenta Fernanda De la Rúy. Ten podal demisi ve čtvrtek, kdy při hromadných násilnostech zemřelo 25 lidí. S volbou peronisty Adolfa Rodrígeze Saá souhlasili všechny parlamentní strany.

Obyvatelé Argentiny se cítí ohroženi vládní hospodářskou politikou, která má vyřešit ekonomickou krizi v zemi. Tamní kabinet proto mimo jiné snížil platy státním úředníkům a důchody a zvýšil daně. V reakci na to lidé rabovali obchody a supermarkety v několika argentinských městech. Policie proti nim zasáhla slzným plynem a gumovými projektily. Vláda proto vyhlásila třicetidenní vyjímečný stav.

Jana Petrová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme