Argentina má nového dočasného prezidenta

Řízením země, zmítané vlnou násilí a pouličních nepokojů, byl dočasně pověřen bývalý vůdce argentinského Senátu Ramón Puertas. Z rozhodnutí parlamentu tak nahradil prezidenta Fernanda de la Rúu, který ve čtvrtek kvůli násilnostem v ulicích podal demisi. Nepokoje v Argentině si vyžádaly už 22 lidských životů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

demonstrace v Buenos Aires | Foto: ČTK/AP

Prezident Fernando de la Rúa oznámil, že odstoupením z funkce chce pomoci obnovit sociální pořádek a ukončit rabování. Rúa po rezignaci odletěl z prezidentského paláce vrtulníkem do své rezidence na okraji města. Jeho demise vyvolala v ulicích Buenos Aires nadšení.

V zemi platí výjimečný stav, který má ukončit násilné protesty obyvatel. Lidé rabovali obchody a supermarkety v několika argentinských městech. Policie proti nim zasáhla slzným plynem a gumovými projektily. Obyvatelé Argentiny se cítí ohroženi vládní hospodářskou politikou, která má vyřešit ekonomickou krizi v zemi. Tamní kabinet proto mimo jiné snížil platy státním úředníkům a důchody a zvýšil daně.

Milan Kopp, Stanislav Vintr, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme