Argentina odmítá nadcházející referendum o suverenitě Falklandských ostrovů

Argentina odmítá nadcházející referendum na Falklandech, považuje ho za riskantní kousek bez právního základu. V referendu se mají obyvatelé sporných ostrovů vyjádřit k tomu, jestli chtějí být i nadále zámořským územím Velké Británie. Její vztahy s Argentinou se kvůli ostrovům znovu ocitly na bodu mrazu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pomník britským obětem války s Argentinou z roku 1982 ve falklandskem hlavním městě Port Stanley | Foto: Tomáš Sniegoň

„Referendum nemá žádný právní základ, není schválené a neuzná ho ani OSN, ani mezinárodní společenství,“ prohlásila v Londýně argentinská velvyslankyně Alicia Castrová. Podle ní je všelidové hlasování „jen trochu víc než PR cvičení.“

Podle britské vlády jde však o vyjádření nezadatelného práva obyvatel ostrovů na sebeurčení.

Castrová také zaútočila na rozšíření těžby ropy v okolí Falkland, které je podle ní nemyslitelné bez lepších vztahů se zeměmi Jižní Ameriky.

„Strach Argentiny spočívá v tom, že jakmile ostrovy získají další zdroj příjmů, bude ještě těžší přimět falklandské úřady i britskou vládu k jednáním o suverenitě,“ řekl Českému rozhlas profesor Klaus Dodds z univerzity Royal Holloway.

Falklandské ostrovy | Foto: ČTK

Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme