'Zaznamenaný zvuk odpovídá výbuchu.' Po zmizelé argentinské ponorce dál pátrá tucet lodí a letadel

V Atlantském oceánu zaznamenal sonar americké lodi nezvyklý, krátký, náhodný zvuk „podobný výbuchu“, informovala o tom ve čtvrtek odpoledne agentura Reuters s odkazem na mluvčího argentinského námořnictva Enriquea Balbiho. Pátrací akce podle něj vstoupila do „kritické fáze“, protože v ponorce může docházet kyslík.

Buenos Aires Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Členové posádky amerického námořnictva pátrající po zmizelé ponorce. | Foto: Magali Cervantes | Zdroj: Reuters

Na palubě ztracené ponorky má podle mluvčího být asi 44 členů posádky. Balbi také uvedl, že příbuzní byli informováni o dalším postupu pátrání, které bude pokračovat, dokud „nebude znám osud posádky“.

Pátrání po ztracené argentinské ponorce pokračuje, zdržuje ho ale silná bouře

Číst článek

Informace o explozi, kterou se podařilo získat ve čtvrtek ráno, byla shodná se „zvukovou anomálií“, kterou námořnictvo zkoumalo v oddělené nahrávce už ve středu.

Zvuk podobný výbuchu zaznamenali poblíž posledního známého výskytu ponorky. Ponorka při posledním kontaktu hlásila technickou poruchu v oblasti baterií.

Více než tucet lodí a letadel různých zemí pátrá po ponorce na rozloze asi 185 tisíc čtverečních kilometrů, to odpovídá zhruba velikosti Španělska.

Od zmizení ponorky ARA San Juan uplynulo ve středu už sedm dní. Podle pravidel argentinského námořnictva má v případě ztráty kontaktu se základnou ponorka vyplout na hladinu a tam zůstat. 

rez Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme