Příbuzní obětí z argentinské ponorky neztrácejí naději. Shánějí peníze na další pátrání

Příbuzní posádky zmizelé argentinské ponorky vyhlásili speciální sbírku. Za peníze chtějí najmout americkou firmu a pokračovat v pátrání. Píše o tom argentinský deník Clarín. Stroj zmizel loni v listopadu v jižním Atlantiku. Na palubě bylo 44 lidí.

Buenos Aires Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Armádní ponorka San Juan odjíždějící z přístavu v Buenos Aires. Archivní snímek. | Foto: Argentinská armáda | Zdroj: Reuters

Po ponorce stále pátrá argentinská vláda, které pomáhá Rusko. To ale chce příští měsíc ukončit spolupráci.

Argentina už na počátku měsíce nabídla v přepočtu více než 100 milionů korun za nalezení vraku a zastavila vyhlášení výběrové řízení na zahraniční firmu, která by vrak ponorky dále hledala.

Necítili žádnou bolest. Smrt byla okamžitá, tvrdí expert na akustiku o posádce argentinské ponorky

Číst článek

Příbuzní obětí se proto rozhodli organizovat pátrání sami. „Hledáme pravdu a vy nám můžete pomoci. Vybíráme peníze, abychom mohli najmout lodě s nejmodernějšími technologiemi,“ píše se v inzerátu na sociálních sítích.

Na to, aby mohli americkou firmu najmout, potřebují v první fázi 250 tisíc dolarů.

Armádní ponorka San Juan poslala na základnu poslední zprávu 15. listopadu. Velitel hlásil, že se mořská voda dostala do systému ventilace k bateriím, a způsobila tak zkrat i požár baterií. Zároveň ale řekl, že ponorka pokračuje v plavbě. Pak ztratil kontakt.

Pátrání se za dva měsíce zúčastnilo 25 lodí, 14 letadel a týmy z více než desítky zemí. Od ledna už ponorku hledají jen čtyři argentinské lodě a jedna ruská.

Barbora Maxová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme