Po očkování Sputnikem V má vedlejší účinky procento Argentinců. Podle úřadů ale nejsou velmi závažné

Argentina zaznamenala u zhruba procenta lidí očkovaných ruskou vakcínou Sputnik V vedlejší účinky. Informoval o tom o víkendu tamní tisk. Nežádoucí účinky se projevily u 317 lidí, tedy zhruba u procenta z těch, kteří ruskou očkovací látku dostali. Podle ministerstva zdravotnictví ale vážnost vedlejších účinků nevybočuje ve srovnání s jinými druhy očkování.

Aktualizováno Buenos Aires (Aktualizováno: 19:47 3. 1. 2021) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vakcína Sputnik V se musí skladovat za zvláštních podmínek ve zmražené podobě, a proto je nutné ji před očkováním nechat rozehřát

Argentina začala s očkováním za použití ruského preparátu Sputnik V v úterý. ilustrační foto | Foto: Ivana Milenkovičová | Zdroj: Český rozhlas

Podle argentinského ministerstva zdravotnictví jsou nežádoucí účinky mírné až středně závažné a nevyžádaly si zatím žádnou hospitalizaci.

Jedná se většinou o zvýšenou teplotu, bolesti hlavy či svalů, které se projevily do 24 hodin od podání látky a odezněly do 48 hodin od očkování.

Moskva se dohodla s AstraZenecou. Chtějí spojit britskou očkovací látku s ruským Sputnikem V

Číst článek

Argentina začala s očkováním za použití ruského preparátu Sputnik V v úterý. Očkovací látku dostávají přednostně zdravotníci a lidé nezbytní pro chod státu. Latinskoamerická země v Rusku objednala 25 milionů dávek vakcíny, které by měly postačit na proočkování zhruba čtvrtiny obyvatelstva.

Země obdržela z Ruska prvních 300 tisíc dávek minulý týden. Podle tamního tisku se ale jedná o dávky použitelné jen pro první ze dvou kol očkování. Místní lékový regulátor Anmat schválil pro nouzové použití také přípravky od společnosti AstraZeneca a od firem Pfizer a BioNTech.

Opatrnost při alergiích

Na obezřetnost při očkování koronavirovými vakcínami dávají důraz i další státy. Americké Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) v sobotu po zprávách o alergických reakcích několika osob na vakcínu proti covidu-19 vydalo doporučení pro postup při očkování silných alergiků. I takovým lidem ale podle vyhlášky mohou být po konzultaci s lékařem vakcíny podány, uvedla agentura Reuters.

Británie vyšetřuje možnou alergickou reakci na covidovou vakcínu. Problém hlásí ve dvou případech

Číst článek

Během týdne, na jehož začátku v USA odstartovalo očkování látkou od firem Pfizer a BioNTech, se objevily zprávy asi o pěti případech vážné alergické reakce. Někteří pacienti pak pociťovali mírnější problémy, napsal list The New York Times.

Britský zdravotnický regulátor se dříve vyjádřil konkrétně k vakcíně od Pfizeru a BioNTech. Podle úřadu by ji neměl dostat nikdo, komu určité léky nebo potraviny navozují anafylaktický (alergický) šok či jiné závažné alergické reakce, píše Reuters.

Argentina je po Brazílii a Kolumbii třetí latinskoamerickou zemí s nejvyšším výskytem koronaviru. V zemi, kde žije přes 44 milionů obyvatel, se od začátku epidemie nakazilo 1,6 milionu lidí a 43 375 jich v souvislosti s nemocí covid-19 zemřelo.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme