Česko 1:1 Rakousko

Argentina si bude v OSN stěžovat na Británii. Kvůli Falklandám

Spor mezi Argentinou a Velkou Británií kolem Falklandských ostrovů se dál vyhrocuje. Prezidentka Cristina Fernándezová prohlásila, že Argentina v Radě bezpečnosti a na Valném shromáždění OSN oficiálně vznese námitku proti údajné militarizaci jižního Atlantiku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Památník války o Falklandy v argentinské Ushuaie | Foto: Kateřina Křenová

Británie nedávno rozhodla vyslat k Falklandským ostrovům nejnovější torpédoborec a podle neoficiálních informací také jadernou ponorku.

"Nepřitahují nás hry zbraní a válek. Naopak," řekla argentinská prezidentka Fernandézová na shromáždění politiků a veteránů z války o Falklandy.

Napětí kolem ostrovů, které jsou britským územím, v poslední době stoupá. Argentinu, která si na ‚své Malvíny‘ stále dělá nárok, nedávno podpořily sousední země, přidaly se k blokádě lodí plujících pod falklandskou vlajkou.

Přehrát

00:00 / 00:00

Londýnský spolupracovník ČRo Ivan Kytka ve Světě o jedné

Británie zase nahrazuje starší válečné plavidlo moderním torpédoborcem a na ostrovech teď slouží jako pilot vojenského vrtulníku princ William.

I Argentina ale militarizuje. Navyšuje rozpočet na obranu; vyvíjí jadernou ponorku a nakupuje nové vojenské lodě.

Londýn trvá na svém

Londýnský spolupracovník Ivan Kytka Českého rozhlasu ve Světě o jedné informoval, že mluvčí britského zahraničí vydal krátké prohlášení, v němž zopakoval, že ‘britská vláda nemá s Argentinci o čem jednat, územní svrchovanost Falklandských ostrovů je výsostnou záležitostí pro jejich obyvatele.‘

Argentinská prezidentka Fernandézová | Foto: Reuters

Argentině se už podařilo uzavřít dohodu se sousedními zeměmi, že lodě plujícpod falklandskou vlajkou nemohou kotvit v jejich přístavech. Hodně se také spekulovalo o tom, že Buenos Aires stojí o ukončení leteckého spojení mezi Falklandami a Chile přes argentinské území.

Kytka také připomněl, že bitva o ostrovy před 30 lety stál Británii několik stovek lidských životů. „Londýn teď nechce nic ponechat náhodě.“


Zvětšit mapu

Milan Kopp, David Koubek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme