Argentina vyzvala Británii k ukončení kolonialismu a vrácení Falkland

Argentinská prezidentka Cristina Fernandézová-Kirchnerová si zaplatila inzerát v předních britských listech. Obsahuje dopis premiérovi Davidu Cameronovi s výzvou, aby Spojené království vrátilo Argentině Falklandské ostrovy. Vztahy mezi oběma zeměmi jsou od krátké války v roce 1982, kterou Velká Británie vyhrála, na bodu mrazu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Památník války o Falklandy v argentinské Ushuaie | Foto: Kateřina Křenová

Fernandézová nabádá Camerona, ať jeho země skončí s kolonialismem a spor o ostrovy vyřeší jednáním s Argentinou.

Staronový požadavek na vrácení sporného území zdůvodňuje argentinská prezidentka výročím. Dnes je to totiž přesně 180 let, co královské námořnictvo vyhnalo Argentince z Malvínských, tedy Falklandských ostrovů.

Přehrát

00:00 / 00:00

V Odpoledním Radiožurnálu mluvil o problematice Faklandských ostrovů Martin Dorazín ze zahraniční redakce

Podle Fernandézové je to 'do očí bijící' příklad kolonialismu, k jehož ukončení vyzvaly Spojené národy už v roce 1960. Argentinská prezidentka tak Velkou Británii vyzývá k respektování vůle OSN.

Británie to odmítá. O politické budoucnosti ostrovů mají podle Spojeného království rozhodnout sami jejich obyvatelé v referendu, které se plánuje na letošní březen.

„Rozhodli jsme se - s plnou podporou britské vlády - uspořádat referendum ve snaze ukončit pochybnosti o tom, jakou si představujeme budoucnost. Referendum se uskuteční v první polovině roku 2013,“ oznámil nejvyšší britský úředník na ostrovech Gavin Short.

Atmosféra války o Falklandy-Malvíny

V době konfliktu v roce 1982 vysílala televize v Československu projev premiérky a dnes už baronky Margaret Thatcherové. Ta reagovala na to, že se na ostrovech u argentinského pobřeží na jaře vylodilo 50 argentinských vojáků a vztyčili tam argentinskou vlajku, čímž válka začala.

„Musím sněmovně sdělit, že Falklandské ostrovy zůstávají britským územím. Žádná agrese ani invaze nemůže tento prostý fakt zpochybnit. Je úkolem vlády, aby ostrovy osvobodila a vrátila je pod britskou správu,“ prohlásila předsedkyně britské vlády ve sněmovně.

Váleční fotografové na palubě Queen Elizabeth 2 při návratu z Falklandských ostrovů, červen 1982 | Foto: © IWM

Československý rozhlas se v té době o konflikt velmi zajímal, i když tehdejší vláda odsuzovala britskou imperiální politiku. O válce informoval tehdejší zpravodaj rozhlasu v Londýně Karel Starý.

„Britská vláda v několika dnešních prohlášeních opakovala, že přijala nezbytná vojenská a diplomatická opatření v souvislosti s hrozbou obsazení Falklandských ostrovů argentinskou námořní pěchotou. Náměstek ministra zahraničí Humphrey Atkins v parlamentě odmítl sdělit, jaká vojenská opatření to jsou, podle některých zpráv však do jižního Atlantiku směřuje několik britských vojenských plavidel, včetně jaderné ponorky.“

Falklandské ostrovy | Foto: ČTK

Martin Dorazín, Simona Bartošová, Zdeněk Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme