Argentina zavedla kontroly námořní dopravy u Falkland

Argentinská vláda zavedla nové kontroly námořní dopravy v oblasti Falklandských ostrovů, kde mají začít vrty při hledání ložisek ropy. Argentina si na Falklandy, které nazývá Malviny, dělá nárok.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Falklandy - území

Falklandy - území

Její invaze na Falklandy byla důvodem konfliktu mezi Británií a Argentinou v roce 1982 a vzájemné napětí trvá.

Argentinská vláda nařídila všem lodím směřujícím na Falklandy přes argentinské teritoriální vody, aby žádaly o povolení předem. Na začátku února Argentina podala Británii protest proti ropným vrtům, které mají v oblasti začít na jaře.

Přehrát

00:00 / 00:00

Politolog Bořivoj Hnízdo ve Světě o jedné.

Šéf argentinského vládního kabinetu Anibal Fernandez řekl, že záměrem nového dekretu je obrana nejen argentinské svrchovanosti, nýbrž také všech přírodních zdrojů.

"Všechny lodě, které chtějí plout z přístavů v Argentině do přístavů na Malvínách, nebo k Jižním Sandwichovým ostrovům a Jižní Georgii budou potřebovat argentinské povolení. O zvláštní povolení musí také požádat všechna plavidla, mířící na Malvíny, která budou cestou k ostrovům proplouvat argentinskými vodami," řekl předseda argentinské vlády Anibal Fernández.

Podle britského ministerstva zahraničí argentinský dekret neovlivní námořní dopravu v oblasti. "Argentina chce světu připomenout, že neuznává britskou suverenitu. Argentinská pozice je celkově oslabená. Británie navíc může počítat s podporou Spojených států i Evropské unie," podotkl Politolog Bořivoj Hnízdo.

Milan Kocourek, Helena Berková, Alice Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme