Argentinci si na papežovo uvedení do úřadu budou muset přivstat

Pod širým vatikánským nebem bude dnes v půl desáté sloužit nový papež František svou dosud nejdůležitější mši. Teprve na této slavnostní bohoslužbě se stane oficiálně hlavou katolické církve. V jeho rodné Argentině si na přenos této mše musejí kvůli čtyřhodinovému časovém posunu přivstat. Jak ale Českému rozhlasu řekla česká krajanka v Buenos Aires Hana Hanušová, vůbec jim to nevadí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Papež František shlíží z balkónu baziliky sv. Petra ve Vatikánu | Foto: L'OSSERVATORE ROMANO | Zdroj: ČTK

„Spousta lidí se na to bude dívat asi na sedmi nebo osmi celonárodních televizních kanálech a budou to také poslouchat v rádiu, protože rádio tady má daleko významnější funkci než v Evropě,“ říká paní Hanušová, která učila krajany v Argentině česky. Nakonec se před několika lety rozhodla, že tam zůstane nastálo.

„Argentinský papež mě, jako českou krajanku, která žije v Argentině, opravdu dojal,“ přiznává.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak budou sledovat intronizaci papeže lidé v Argentině, zjišťoval Pavel Polák ze zahraniční redakce

Jezuitský kněz Jorge Bergoglio se stal přes noc světovou celebritou, o kterou je rázem velký zájem. K jeho rodnému domu už směřují autobusy s turisty. A o i přesto, že v tomto domě už nebydlí ani papež František, ani jeho příbuzní, ale úplně cizí lidé. Zájem turistů a argentinských médií jde ale mnohem dál než k jeho rodnému domu.

„Našla se první Františkova láska, které sliboval, když mu bylo třináct, že se s ní ožení, a nakreslil jí dům, jaký si koupí. A do toho jí napsal, že ‘když si mě nevezmeš, stanu se knězem‘. A ona se teď smála, protože oba dva prožili svoje příslušné životy, a ona říkala: ‘No, splnil to. Nevzala jsem si ho, a je knězem, a dokonce papežem‘,“ popisuje Hana Hanušová.

S jistou nadsázkou můžeme říct, že nenaplněná láska třináctiletého chlapce přivedla dnes 76letého muže na Svatopetrské náměstí, kde si slavnostně převezme papežský prsten.

Pavel Polák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme