Argentinou zmítají občanské nepokoje

Politická krize v Argentině, kterou vyvolaly ekonomické problémy země, vrcholí. Celá vláda podala demisi. Argentinský prezident Fernando de la Rua ale přijal pouze rezignaci ministra hospodářství Dominga Cavalla. Důvodem tohoto kroku jsou velké nepokoje vyvolané lidmi nespokojenými s postupem vlády, která se snaží řešit špatnou ekonomickou situaci. Při násilném rabování obchodů na několika místech Argentiny zemřelo nejméně 16 lidí.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

rabování v Buenos Aires

rabování v Buenos Aires | Zdroj: ČTK

V zemi platí výjimečný stav, který má ukončit násilné protesty obyvatel. Lidé rabovali obchody a supermarkety v několika argentinských městech. Policie proti nim zasáhla slzným plynem a gumovými projektily. Obyvatelé Argentiny se cítí ohroženi vládní hospodářskou politikou, která má vyřešit ekonomickou krizi v zemi. Tamní kabinet proto mimo jiné snížil platy státním úředníkům a důchody a zvýšil daně.

Prezident vedl až do ranních hodin intenzívní jednání o budoucí podobě vlády a na dnešek povolal k jednání také guvernéry jednotlivých provincií a vůdce parlamentních frakcí.

Podle naší velvyslankyně v Buenos Aires Edity Hrdé lze další vývoj v zemi jen těžko předvídat, protože se do krize dostává celý ústavní systém Argentiny. "Ústava tuto situaci neřeší jednoznačně, a právě poté, co odstoupil nejdříve ministr hospodářství a potom nabídl demisi celý kabinet, jsou očekávány další kroky prezidenta. Jeho pozice je velmi těžká, protože po říjnových doplňovacích volbách má proti sobě obě komory parlamentu", řekla velvyslankyně Radiožurnálu.

Markéta Kaclová, Martin Hromádka, Karel Hanzelka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme