Argentinskou prezidentkou se znovu stala Cristina Fernándezová

Argentinská prezidentka Cristina Fernándezová podle všeho obhájila na další čtyřleté funkční období svůj mandát. Hned v prvním kole získala po sečtení zhruba 80 procent hlasů již přes 53 procent.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dosavadní argentinská prezidentka Cristina Fernandézová

Dosavadní argentinská prezidentka Cristina Fernandézová | Zdroj: Reuters

„Nedomnívám se, že je toto očekávatelné vítězství pouze a nutně výsledkem nějaké obecné spokojenosti Argentinců s jejím prvním funkčním obdobím. V roce 2008 byla země na několik měsíců úplně paralyzovaná obrovskými protesty tamních farmářů. Tehdy popularita novopečené prezidentky velmi výrazně klesla,“ vysvětluje Pavlína Springerová, iberoamerikanistka z Univerzity v Hradci Králové a pokračuje:

Přehrát

00:00 / 00:00

O situaci v Argentině mluvila na Rádiu Česko Pavlína Springerová, iberoamerikanistka z Univerzity v Hradci Králové

„Pak ale přišla druhá fáze jejího mandátu, v níž se umírnila, začala sbírat podporu a kontinuálně navázala na svého manžela, který realizoval velmi populistická opatření. Například zvyšování důchodů, minimální mzdy. Tím si získala podporu široké vrstvy společnosti, nejen těch nejchudších.“

Argentině se na druhou stranu ekonomicky daří. Přežila bankrot a během posledních několika let opět prosperuje. Nezaměstnanost je v zemi nízká, lidé nakupují a daří se i exportérům.

„Je zde ale několik kostlivců ve skříni, jakým je například obří zahraniční dluh, velká inflace. Mezinárodní instituce se dokonce domnívají, že Argentina reálná čísla zamlžuje. Ekonomický růst je důsledkem toho, že se daří Latinské Americe jako celku s výjimkou Venezuely. Může za to i vysoká výkupní cena sojových bobů na světových burzách. Ekonomický růst Argentiny je tedy výsledkem souhry mnoha pozitivních aspektů a není to nic automatického, co musí i nadále provázet druhé volební období argentinské prezidentky,“ říká Springerová.

Velmi důležitý a klíčový aspekt je podle Springerové i roztříštěnost opozice. Další protikandidáti prezidentky se nedokázali sjednotit.Její hlavní soupeř socialista Hermes Binner dostal podle prvních propočtů jen asi 16 procent hlasů. Binner byl prvním socialistickým guvernérem v Argentině v provincii Santa Fe. Snaží se sjednotit levici do uskupení zvaného Široká fronta, které má odkazovat na podobný levicový subjekt v Uruguayi.

Nynější volby tak mohou být důležité i pro určení příštího lídra protiperonovské opozice, kterým by mohl být právě levicový vůdce Hermes Binner.

Martina Mašková, Jan Piroch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme