Arizona může vymáhat 160 let starý zákaz potratů, rozhodl soud v USA. Začne platit za čtrnáct dní

Arizona může vymáhat zákaz potratů z roku 1864, tedy z doby, kdy ještě nebyla státem USA, rozhodl zdejší nejvyšší soud. Takový vývoj by v jihozápadním regionu prakticky skoncoval s možností uměle ukončit těhotenství, současné vedení státu z řad Demokratů ale restrikce vymáhat nechce, uvádí média z USA. Verdikt by mohl z potratů učinit klíčové téma listopadových voleb v Arizoně. Ta je považovaná za jeden z rozhodujících států pro volbu prezidenta.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lednové protesty proti zákonům omezujícím potraty na Floridě

V roce 2022 v sondáži pro AP uvedlo 61 procent dotázaných voličů v Arizoně, že potraty by měly být vždy nebo ve většině případů povolené, zatímco jen šest procent respondentů podpořilo úplný zákaz (ilustrační foto) | Zdroj: Profimedia

Zákon starý 160 let, který rozhodnutí nejvyššího soudu oživilo, stanovuje až pětileté vězení pro kohokoli, kdo pomůže s umělým ukončením těhotenství. Neobsahuje žádné výjimky pro oběti znásilnění a interrupce umožňuje pouze v případech, kdy je ohrožen život matky.

Demonstranti zablokovali v Praze Pochod pro život. ‚Moje tělo, moje volba,‘ skandovali

Číst článek

Opatření přijalo regionální zákonodárné shromáždění skoro 50 let předtím, než se Arizona stala státem USA, a nejvyšší soud se zabýval otázkou, zda může dál platit. O věci rozhodovala šestice soudců jmenovaná Republikánskou stranou a poměrem čtyř hlasů ku dvěma dala zákazu zelenou. Podle listu Arizona Republic verdikt stanovuje, že vymáhání může začít za 14 dní.

Dosud v Arizoně platil zákaz potratů po 15. týdnu těhotenství. Omezení vstoupilo v platnost v návaznosti na předloňské rozhodnutí federálního nejvyššího soudu, které eliminovalo právo na interrupci přibližně do 24. týdne vytvořené precedenčním verdiktem z roku 1973. Mnohé státy s republikánským vedením od té doby zavedly i tvrdší omezení včetně zákonů zakazujících téměř všechny potraty.

Od začátku loňského roku je ovšem guvernérkou Arizony demokratka Katie Hobbsová a její generální prokurátorka Kris Mayesová slibuje, že lékaři za interrupce stíháni nebudou. Podle Arizona Republic by její stanovisko nyní mohli napadnout okresní prokurátoři.

Potrat jen do šestého týdne, potvrdil floridský soud. Povolil ale i referendum o větších interrupční právech

Číst článek

Tak či onak vývoj staví potraty do popředí místní kampaně před listopadovými volbami, napsala agentura AP. V Arizoně se aktivisté snaží dostat na hlasovací lístek otázku o ochraně přístupu k potratům a úterní verdikt může jejich iniciativě pomoci. Pokud by nakonec uspěla, konání referenda může ovlivnit i další volby ve státě, včetně těch prezidentských.

Arizona je přitom považována za jeden z hrstky států, které budou v prezidentské volbě rozhodující. V boji o Bílý dům proti sobě s největší pravděpodobností stanou současný prezident Joe Biden a jeho republikánský předchůdce Donald Trump.

Demokrat Biden v kampani prosazuje obnovení celoamerického práva na potrat, zatímco Trump odmítá zaujmout jasné stanovisko poté, co personálními změnami na nejvyšším soudě pomohl zvrácení precedensu z roku 1973.

Viceprezidentka USA navštívila interrupční kliniku. Nechceme tu potratový turismus, bouří se odpůrci

Číst článek

Průzkumy i výsledky hlasování vypovídají o tom, že většina Američanů je v této otázce na straně demokratů. V roce 2022 v sondáži pro AP uvedlo 61 procent dotázaných voličů v Arizoně, že potraty by měly být vždy nebo ve většině případů povolené, zatímco jen šest procent respondentů podpořilo úplný zákaz.

Biden své stanovisko zopakoval i v prohlášení vydaném bezprostředně po oznámení arizonského verdiktu. „Toto rozhodnutí je výsledkem extrémní agendy republikánských zvolených činitelů, kteří jsou odhodláni připravit ženy o jejich svobodu,“ uvedl.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme