V Arizoně obžalovali muže, který chtěl podle policie postřílet černochy a rozpoutat rasovou válku

Muže z amerického státu Arizona obžalovali z trestných činů týkajících se nelegálního obchodu se zbraněmi. Díky léčce ze strany bezpečnostních složek se ukázalo, že plánoval zabít velký počet černochů a „rozpoutat rasovou válku“. Ve středu o tom informovala agentura Reuters.

Phoenix Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mark Adams Prieto na výstavě zbraní ve Phoenixu se dvěma puškami, z nichž jednu měl zavěšenou přes rameno a druhou držel v ruce

Mark Adams Prieto na výstavě zbraní ve Phoenixu se dvěma puškami, z nichž jednu měl zavěšenou přes rameno a druhou držel v ruce | Foto: Úřad státního zástupce pro okres Arizona

Velká porota 58letého Marka Adamse Prieta obžalovala z nelegálního obchodu se zbraněmi, převozu zbraně s cílem použít ji při zločinu z nenávisti a z držení neregistrované zbraně. Policie ho zastavila a zatkla v květnu, když jel po dálnici na východ směrem do Nového Mexika. V autě měl sedm střelných zbraní.

Dříve se svěřil tajnému agentovi Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI), který se vydával za rasistu posedlého zbraněmi, že plánuje jet do Atlanty na průzkum míst, kde by mohl podniknout útok. Ten chtěl podle obžaloby provést před listopadovými prezidentskými volbami.

Otravují krev naší země, řekl Trump o migrantech bez dokladů. Podle expertů rétorika připomíná nacisty

Číst článek

Mezi letošním lednem a květnem se Prieto opakovaně na různých přehlídkách zbraní v Arizoně setkal s tajným agentem a člověkem pomáhajícím FBI. Ještě dříve s tímto spolupracovníkem FBI mluvil o „střelbě na velké počty černochů, muslimů a židů“.

Spolu s ním a tajným agentem se Prieto domluvil na tom, že zaútočí na koncertech v Atlantě 14. a 15. května, protože očekával, že na ně přijde mnoho černošských návštěvníků. V březnu Prieto agentovi FBI za tímto účelem prodal poloautomatickou pušku AR-15. O něco později mu řekl, že uvažuje o odkladu útoku na pozdější termín i o tom, že by za cíl vybral mešitu. Na průzkum na východ ale i tak v květnu jet chtěl.

Když ho policie v květnu zatkla, měl u sebe sice sedm zbraní, ale munici jen do jedné z nich. Další zbraně i munici vyšetřovatelé našli u něho doma v Prescottu v Arizoně.

V případě odsouzení kvůli nejzávažnějšímu trestnému činu mu hrozí 15 let vězení.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme