Novinář Babčenko žije. ‚Vraždu jsme zinscenovali kvůli jeho bezpečí,‘ tvrdí ukrajinská tajná služba

Ruský novinář Arkadij Babčenko je živý. Ve středu odpoledne vystoupil na tiskové konferenci ukrajinské tajné služby SBU. Šéf organizace prohlásil, že si Babčenkovu vraždu objednaly ruské tajné služby. Najaly si prý za tímto účelem ukrajinského občana, kterému zaplatili téměř 900 tisíc korun. SBU vraždě zabránila a v souvislosti s tím jednoho muže zadržela. Ukrajinský prezident uvedl, že úřady nyní poskytnou Babčenkovi nepřetržitou ochranu.

Aktualizováno Kyjev (Aktualizováno: 19:20 30. 5. 2018) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruský novinář Arkadij Babčenko (uprostřed) na tiskové konferenci, kde oznámil, že žije. Na snímku je s ukrajinským generálním prokurátorem Jurij Lutsenko (vpravo) a šéf  ukrajinské tajné služby (FSB) Vasyl Hrycak.

Ruský novinář Arkadij Babčenko (uprostřed) na tiskové konferenci, kde oznámil, že žije. Na snímku je s ukrajinským generálním prokurátorem Jurij Lutsenko (vpravo) a šéf ukrajinské tajné služby (FSB) Vasyl Hrycak. | Foto: Valentyn Ogirenko | Zdroj: Reuters

SBU prý Babčenkovi asi před měsícem předložila důkazy o tom, že Rusko usiluje o jeho život. Podle svých slov tak neměl na výběr a přistoupil ke špionážní hře. Na tiskové konferenci potvrdil, že ukrajinské tajné služby akci plánovaly dva měsíce.

Ukrajinským agentům poděkoval za záchranu života a omluvil se za utrpení, které jeho údajná smrt způsobila jeho blízkým. „Chci se omluvit, že jsem vás všechny, včetně své ženy, vyděsil. Ale jinak to nešlo,“ uvedl.

Operace se odehrála v nejvyšším utajení. „Měl bych vyjádřit upřímnou soustrast rodině, ale chci ji naopak pozdravit... Chci poblahopřát Arkadijovi Babčenkovi k jeho ’třetím narozeninám,’“ prohlásil na tiskové konferenci ve středu odpoledne šéf SBU Vasyl Hrycak. 

Objednávka vraždy a dvojitý agent

Podle SBU si ruské tajné služby vraždu Arkadije Babčenka skutečně objednaly. Zaplatily prý 40 tisíc dolarů (zhruba 900 tisíc korun) nejmenovanému ukrajinskému občanovi, aby atentát zorganizoval. Dotyčný pak hledal nájemného vraha mezi ukrajinskými veterány války na Donbasu, informuje s odvoláním na SBU deník Kyiv Post.

‚Rusofob číslo 10, nepřítel vlasti.‘ Přečtěte si, co novinář Babčenko napsal o svém útěku z Ruska

Číst článek

Organizátor podle SBU nakonec najal jednoho muže, jemuž za vraždu zaplatil 30 tisíc dolarů. Ukrajinská tajná služba však plán odhalila, najatého atentátníka zrekrutovala jako dvojitého agenta.

Ukrajinský generální prokurátor Jurij Lucenko oznámil, že vykonavatel novinářovy vraždy s ukrajinskými úřady od počátku spolupracoval. V případu tak bude vystupovat jako svědek.

„Ve chvíli, kdy se ukrajinská služba bezpečnosti (SBU) dozvěděla o plánovaném činu, jsme byli schopni navázat spolupráci s osobou, jíž byl výkon vraždy nabídnut. Vykonavatel tak byl součástí operace, jejímž cílem bylo usvědčit organizátora a dozvědět se více informací o objednavateli,“ řekl podle agentury Unian Lucenko.

SBU tak zinscenovala úterní „atentát“, aby dopadla a zatkla organizátora. To se po zinscenované vraždě také povedlo: asi 50letého muže zatkli agenti asi před čtyřmi hodinami v centru Kyjeva. Ukrajinské úřady už publikovaly jeho záběry, které je možné vidět na videu níže.

Plánovaná vražda Babčenka byla podle Hrycaka součástí velké operace, jejíž cílem je zlikvidovat opozičně smýšlející Rusy a to především novináře a blogery, kteří otevřeně kritizují ruskou vládu. SBU prohlásila, že zatčený muž měl v plánu zařídit smrt 30 ruských občanů na Ukrajině.

Sám Babčenko uvedl, že muž nájemnému vrahovi ukázal věci, které mohly mít k dispozici jen ruské úřady. „Ukázal mu kopie mých ruských dokumentů. A fotku, kterou mám jen ve svém pase. Je evidentní, že tuhle zakázku musel mít na starosti někdo, kdo je napojený na ruský stát,“ vysvětlil Babčenko.

Rusko reaguje: Nesmyslná maškaráda

Podle mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marii Zacharovové je dobře, že Babčenko žije. Diplomatka ale všechno ostatní označila za nesmyslnou maškarádu. Podle ruské diplomacie má historka ohledně pokusu o zavraždění Babčenka v Kyjevě za cíl propagandistický účinek. Svaz ruských novinářů zase inscenovaný atentát označil za provokaci mířenou proti Rusku.

Na snímku z brífinku Arkadij Babčenko (vpravo) s hlavou SBU Vasylem Hrycakem. | Foto: Valentyn Ogirenko | Zdroj: Reuters

Podle sdělení prezidentova mluvčího Dmitrije Peskova Kreml zatím nemá k dispozici úplnou informaci o situaci kolem Babčenka. „Viděl jsem (zprávy o tom, že Babčenko je živý), ale prozatím k tomu žádnou informaci nemám,“ citoval TASS Putinova mluvčího. 

Babčenka v úterý večer nalezla u vchodu do jejich kyjevského bytu jeho manželka. Měl být několikrát střelen do zad a zemřít cestou do nemocnice. Jak poznamenala BBC, bližší podrobnosti o tom, jak přesně byla vražda zinscenovaná, zatím nebyly známy.

„Gratuluji službě bezpečnosti Ukrajiny k bleskové operaci, díky níž zachránila život ruskému novináři Arkadiji Babčenkovi. Ukrajinské bezpečností složky jsou každým dnem silnější v boji proti ruské agresi a všem projevům hybridní války na Ukrajině. Moskva se ale pravděpodobně neuklidní - nařídil jsem proto nepřetržitou ochranu pro Arkadije a jeho rodinu,“ reagoval na facebooku ukrajinský prezident Petro Porošenko.

Krok ukrajinských tajných služeb naopak odsoudila například mezinárodní nevládní organizace Reportéři bez hranic. „Vždy je nebezpečné, když si vláda hraje s fakty, speciálně pak když využívá novináře pro své nepravdivé příběhy,“ komentuje generální tajemník Reportérů bez hranic Christophe Deloire.

'Udělat z něj mrtvolu je nejlepší'

Podle bývalého šéfa české civilní rozvědky Karla Randáka inscenace vraždy připadá v úvahu, ovšem podle jeho slov pouze v krajních případech. „Pokud toho člověka potřebujete ochránit, udělat z něj mrtvolu je to nejlepší, co můžete. Pak se totiž zdá, že věc je vyřešená a už ho nikdo nebude pronásledovat,“ popsal pro server iROZHLAS.cz.

Podle Randáka je ale nejasné, proč ukrajinské tajné služby nyní nechaly ruského novináře Babčenka vystoupit na tiskové konferenci.

„Moc to nedává smysl. Buďto se tam stal nějaký velký problém, že se ta (tajná) služba dostala do úzkých, byla třeba pod tlakem ze strany veřejnosti, že ho nechala zabít, že ho nedokázala ohlídat. A tímto krokem se služba chtěla obhájit,“ popisuje možné vysvětlení Randák.

„Nafilmovat nebo naaranžovat něčí smrt už je skutečně extrém. Ale dovedu si představit, že to funguje a někdo k tomu přistoupí.“

Karel Randák (bývalý šéf české civilní rozvědky )

Jako další vidí možnou domluvu tajných služeb. „Ukrajinci se s Rusy dohodli, tedy tajné služby. Vy ho necháte, on si bude žít a my vám za to dáme něco jako kompenzaci. To by teoreticky mohlo padat v úvahu,“ míní Randák.

Novinář Babčenko nicméně bude muset podle něj nyní změnit identitu. „A ukrýt ho někam, kde ho nikdo nikdy nenajde,“ myslí si. To je podle jeho slov sice běžná praxe, je ale poměrně finančně nákladná.

„Málokdo má dostatek finančních prostředků na to - a teď myslím (tajnou) službu či někoho, kdo tu identitu poskytuje, aby změnil identitu i všem jeho blízkým,“ říká Randák.

„Změnit člověku identitu problém není, ale pokud má rodinu, děti a další kamarády a blízké, tak aby konspirace byla dodržena stoprocentně, musí s nimi navždycky překazit jakoukoli komunikaci. To je nejslabší místo, protože lidé obvykle neodolají pokušení zavolat manželce nebo dětem k narozeninám. A tím se prozradí,“ popsal ještě bývalý šéf rozvědky.

Donbas, anexe Krymu i sestřelení MH17

‚Babčenko je blbec a my všichni jsme osli.‘ Novináři i experti kritizují postup v případu zinscenované vraždy

Číst článek

Ještě než vyšlo najevo, že šlo o zinscenovanou akci a operaci tajných služeb, oznámené zavraždění ruského novináře a kritika Kremlu vyvolalo slovní přestřelky mezi Kyjevem a Moskvou ohledně odpovědnosti za vraždu a ochranu novinářů. České ministerstvo vnitra pak popřelo, že by Babčenko svého času v ČR žádal o azyl či o povolení k pobytu.

Babčenko svého času působil jako válečný zpravodaj v Donbasu na východě Ukrajiny a podle šéfredaktora listu Moskovskij komsomolec podporoval stanoviska ukrajinských úřadů vůči Rusku ohledně konfliktu v Donbasu, anexe Krymu či sestřelení civilního letu MH17 nad východní Ukrajinou.

„Rusko využívá i různé taktiky k destabilizaci Ukrajiny, zejména páchá teroristické útoky, podvratnou činnost a politické vraždy,“ prohlásil šéf ukrajinské diplomacie Pavlo Klimkin v Radě bezpečnosti OSN. Toto nařčení odmítl ředitel ruské tajné služby FSB Alexandr Bortnikov. „Je to naprostý nesmysl. Vzniká dojem, že blouzní,“ usoudil Bortnikov.

Václav Jabůrek, dp, mls, hm, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme