Kauza Babčenko je potupou Vladimira Putina, myslí si Mitrofanov

Dvě čtvrteční zprávy týkající se ruského opozičního novináře Arkadije Babčenka rozhořčily (nebo pobavily) svět. Ještě dopoledne se o něm mluvilo jako o zavražděném, odpoledne však jeho fingovanou smrt odhalila tajná Služba bezpečnosti Ukrajiny (SBU).

Kyjev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čtyři roky po Majdanu, 22. únor 2018, Arkadij Babčenko v centru Kyjeva. "Vládla příšerná únava. Byl jsem tu už dva měsíce. Plyn. Spálenina. Neustálý rachot. Zabití lidé. Smrt. Chtěl jsem si lehnout a prostě jen pár dnů prospat. Ale apatie tam nebyla žádná," vzpomínal Babčenko na facebooku na své zpravodajství z ukrajinské revoluce důstojnosti. | Zdroj: Repro Arkadij Babčenko, Facebook

Komentátor deníku Právo Alexandr Mitrofanov v tom ale vidí součást běžné práce zpravodajských služeb. „Jeden ruský server zveřejnil výčet práce ruské policie, která zinscenované vraždy používá běžně. Jediné, co vidím jako sporné, je účast Babčenka coby novináře na celé operaci,“ říká komentátor. „Na tom se láme kopí napříč světové novinářské komunity,“ dodává.

Přehrát

00:00 / 00:00

Alexandr Mitrofanov o kauze Babčenko

Mitrofanov chápe i zatím nezodpovězené otázky. Například: proč nezůstala fingovaná vražda dál utajena? „Otázka je správná, ale pokládáme ji v našem civilizačním okruhu. Ten ale nekoresponduje s tím, jak vypadá život v Rusku a na Ukrajině,“ vysvětluje.

Arkadij Babčenko prý ale souhlasil s účastí na akci tajných služeb hlavně kvůli záchraně vlastního života. „Na to se nějak zapomíná. Stal se součástí hry tajných služeb proti státu, který novinář pokládá za výlupek zla. Když tohle pochopíte, tak uvidíte, že tímto krokem muselo dojít i k velké potupě Vladimira Putina. On je totiž pro ně hlavou tohoto zla. K tomu podle mne taky došlo,“ dodává.   

Za vraždu 30 tisíc dolarů

O vraždě Babčenka nejdřív v úterý informovala ukrajinská a ruská média. Novinář den poté vystoupil na tiskové konferenci vedle SBU s tím, že důvodem zinscenování jeho smrti byla vážná obava o jeho život. Ukrajinské úřady mu teď poskytnou nepřetržitou ochranu. Nájemný vrah, kterým je Ukrajinec údajně najatý ruskými tajnými službami, je už v kyjevském vězení.

Objednavatel nabídl za likvidaci Babčenka 30 tisíc dolarů, což je necelých 700 tisíc korun. Plánovaná vražda byla podle šéfa SBU součástí velké operace s cílem zlikvidovat opozičně smýšlející Rusy.

Text vznikl pro Český rozhlas Plus.

Věra Luptáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme