Kdo chtěl zabít Babčenka? Podezřelým je podnikatel Herman. Tvrdí, že byl součástí hry kontrarozvědky

Z organizování pokusu o vraždu ruského opozičního novináře Arkadije Babčenka je podezřelý ukrajinský podnikatel Borys Herman. Informovala o tom ve čtvrtek ukrajinská média. Podle serveru Ukrinform Herman ale večer u soudu řekl, že už půl roku spolupracuje s kontrarozvědkou, která podle něj vykonavatele zločinu sama vybrala.

Kyjev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ukrajinský podnikatel Borys Herman je podezřelý z organizování pokusu o vraždu ruského opozičního novináře Arkadije Babčenka | Foto: Volodymyr Hontar | Zdroj: Reuters

Podezřelý tuto výpověď učinil před vyšetřujícím soudcem během řízení o žádosti tajné služby SBU na uvalení vazby na Hermana. Soudce podle agentury Reuters žádosti vyhověl.

Falešná krev a díry od kulek jako ve filmu. V márnici jsem vstal z mrtvých, popsal Babčenko

Číst článek

„Spolupracuji s vnitřní rozvědkou při odhalování aktivit Ruska na ukrajinském území zaměřených na změnu ukrajinské vlády,“ uvedl podle Ukrinformu ukrajinský podnikatel Borys Herman před soudcem.

„Kontrarozvědka mi poskytla možnosti i pravomoc, abych mohl zkoumat spojení, to znamená zkoumat toky peněz na Ukrajinu, prostřednictvím koho a komu plynou, jaké politické strany a jací činitelé jsou jimi financováni, jak se vytvářejí zásoby zbraní a vše ostatní,“ dodal.

Server Ukrinformu předtím napsal, že podle dokumentace SBU byl k zinscenovanému zabití novináře naverbován ukrajinský občan, který dostal úkol najít vykonavatele. Zavraždění Babčenka navrhl svému známému - bývalému příslušníkovi vládních sil bojujících na východě Ukrajiny - za finanční odměnu ve výši 30 tisíc dolarů, tedy 664 tisíc korun.

Šéf tajné služby Vasyl Hrycak o tom informoval už ve středu. Uvedl přitom, že vykonavatel dostal jako zálohu 15 tisíc dolarů a že organizátor přijal od ruské strany 10 tisíc dolarů.

Kyjev se hájí, Moskva se směje a novináři žasnou: co víme o podivné ‚smrti‘ Arkadije Babčenka?

Číst článek

Herman ve čtvrtek večer soudci řekl, že vykonavatele, kterého jmenoval jako Oleksije Cymbaljuka, vybrala sama SBU, neboť se o něm vědělo, že působil v protipovstalecké operaci na východě Ukrajiny.

Nicméně Cymbaljuk byl kněz, a všem bylo proto jasné, že okamžitě „poběží na SBU a všechno řekne“, protože nikdy nedokáže zabít člověka.

„Věděli jsme přesně, že to bude zinscenované - všechno se to vědělo. Ale abychom získali informaci z ruského zdroje, museli jsme předstírat nějakou práci v zájmu získání důvěry,“ tvrdil Herman.

Kdo je Borys Herman?

Ukrajinská sekce Rádia Svoboda na svém webu uvedla, že Herman je vlastníkem řady soukromých firem.

Advokát Jevhen Solodko na facebooku sdělil, že Herman je výkonným ředitelem ukrajinsko-německé společnosti Šmajser.

Jde o jediného nestátního výrobce zbraní na Ukrajině. Firma má prý již delší dobu vztahy s ukrajinským ministerstvem obrany. Podle Solodka se Herman mohl stát obětí provokace SBU.

Ukrajinský podnikatel Borys Herman je podezřelý z organizování pokusu o vraždu ruského opozičního novináře Arkadije Babčenka | Foto: Volodymyr Hontar | Zdroj: Reuters

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme