Čtyřicátník s šedou bradkou. Ukrajinská policie zveřejnila skicu možného vraha novináře Babčenka

BABČENKO ŽIJE, „ATENTÁT“ ZINSCENOVALA SBU. OMLOUVÁME SE. Ukrajinská policie zveřejnila portrét muže podezřelého z vraždy ruského opozičního novináře Arkadije Babčenka, jehož v úterý v Kyjevě zastřelil neznámý pachatel. Babčenko loni žil v Praze a české ministerstvo vnitra ve středu popřelo, že by v Česku žádal o azyl či o povolení k pobytu. Lavrov odmítl ukrajinské obviňování, že za vraždou Babčenka stojí Moskva. Označil to za protiruskou kampaň.

Kyjev (Aktualizováno: 10:07 30. 5. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policejní skica pravděpodobného vraha novináře Arkadije Babčenka | Foto: Vyacheslav Abroskin | Zdroj: Facebook

UPOZORNĚNÍ REDAKCE: Ruský novinář Arkadij Babčenko je živý. Ukrajinské úřady to oznámily ve středu pozdě odpoledne. Babčenkova "vražda" byla zinscenovaná ukrajinskou tajnou službou SBU, která měla informaci o tom, že se připravuje novinářova likvidace. Vážení čtenáři, přijměte omluvu. VÍCE ZDE: Novinář Babčenko žije. ‚Vraždu jsme zinscenovali kvůli jeho bezpečí,‘ tvrdí ukrajinská tajná služba

Bývalý ruský opoziční poslanec Ilja Ponomarjov, který pobývá v kyjevském exilu, vyjádřil obavy, že brzy mohou následovat další vraždy politických uprchlíků z Ruska.

„Právě jsme s přáteli hovořili o Arkadiji Babčenkovi a doslova za půl hodiny ho zabili. To je děs!“ napsal Ponomarjov na facebooku. „Bojím se, že to není poslední smrt,“ dodal.

Ministerstvo vnitra: Novinář Babčenko o trvalý ani přechodný pobyt v Česku nežádal, neútočte na nás

Číst článek

V posledních dnech prý slyšel fámy o třech možných vraždách na zakázku, jejichž oběťmi by se měli stát ruští opozičníci žijící v emigraci. Je přesvědčen, že nájemné zabijáky rekrutují z řad separatistů v Donbasu na východě Ukrajiny a že tedy v této skupině by se mělo pátrat i po Babčenkově vrahovi.

Podle portrétu, který zveřejnila ukrajinská policie, je podezřelým muž s šedou bradkou, ve věku 40 až 45 let, vysoký 175 až 180 centimetrů. Měl na sobě baseballovou čapku, džínovou bundu a džíny.

Před výhrůžkami smrtí se Babčenko loni v únoru uchýlil do ciziny. Do července podle rozhlasové stanice Echo Moskvy pobýval v Praze, pak krátce v Izraeli. V Kyjevě se usídlil loni v srpnu a podílel se na vysílání televize ATR pro krymské Tatary na anektovaném Krymu.

Na sociálních sítích a v médiích se objevila tvrzení, že Babčenko žádal české úřady o povolení k pobytu, když ale po necelém půl roce ztratil naději, že ho dostane, odstěhoval se. O azyl prý žádat nechtěl, protože pak by nemohl cestovat. České ministerstvo vnitra tato tvrzení popřelo.

„Je nám líto smrti novináře, který byl v minulých dnech zastřelen na Ukrajině, důrazně však odmítáme spojování této události s ministerstvem vnitra i naznačování, že za smrt pana Babčenka může právě údajná liknavost ministerstva vnitra. Stejně tak odmítáme osobní útoky, které se na sociálních sítích v této souvislosti objevily vůči některým zaměstnancům ministerstva,“ uvedla ve středu Marika Vitnerová z českého ministerstva vnitra. Zdůraznila, že Arkadij Babčenko „v minulosti v ČR nežádal o žádný druh přechodného či trvalého pobytu ani o azyl.“

Další tragédie

Ukrajinský premiér Hrojsman na facebooku vyzval k potrestání vraždy opozičního novináře. „Jsem přesvědčen, že ruská totalitní mašinerie mu (Babčenkovi) neodpustila čestnost a zásadovost. Byl to opravdový přítel Ukrajiny, který světu říkal pravdu o ruské agresi,“ napsal.

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov odmítl takové obvinění a označil to za protiruskou kampaň. „V Kyjevě se včera (v úterý) stala další tragédie. Arkadij Babčenko byl zabit, zastřelen ve vchodu do vlastního domova, a předseda ukrajinské vlády hned prohlašuje, že to udělaly ruské tajné služby. Vyšetřování ještě nezačalo, ale teď určitě začne. Ta móda, kterou udávají autoři tohoto způsobu vedení mezinárodních záležitostí, je velice smutná,“ uvedl Lavrov. „Ale, jak vidíte, mnozí se jí chytají, zejména ti, kdo, jako naši ukrajinští sousedé, se těší naprosté beztrestnosti ze strany svých západních patronů,“ dodal.

V Kyjevě někdo zastřelil ruského opozičního novináře Babčenka. Před výhrůžkami se ukrýval i v Praze

Číst článek

Šéf ukrajinské diplomacie Pavlo Klimkin považuje za předčasné dělat závěry, kdo stojí za vraždou novináře. „Avšak obdobné případy nás vedou k úvahám, že Rusko využívá i jiné druhy taktiky k destabilizaci Ukrajiny, zejména páchá teroristické útoky, podvratnou činnost a politické vraždy,“ uvedl ministr při jednání Rady bezpečnosti OSN.

Babčenko svého času působil jako válečný zpravodaj v Donbasu na východě Ukrajiny a podle šéfredaktora listu Moskovskij komsomolec podporoval stanoviska ukrajinských úřadů vůči Rusku ohledně konfliktu v Donbasu, anexe Krymu či sestřelení letu MH17 nad východní Ukrajinou.

O motivech útoku ukrajinská policie odmítá spekulovat, ale podle listu Ukrajinska pravda je hlavní vyšetřovací verzí msta za Babčenkovu novinářskou činnost.

Na stanici Echo Moskvy a v ruských sociálních sítích se objevily spekulace, že za vraždou opozičního novináře stojí Moskva. Podle agentury Interfax bylo stíhání neznámého pachatele zahájeno na Ukrajině i v Rusku.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme