Armáda a policie přemohla útočníky v Mogadišu, mrtvých je přes dvacet

Po více než jedenácti hodinách ukončili v neděli ráno příslušníci somálské policie a armády útok teroristů na hotel v metropoli Mogadišu. Podle agentury AP při něm zahynulo 23 lidí, agentura Reuters hovoří o 29 obětech. Tři desítky osob se podařilo ze zajetí teroristů vysvobodit.

Mogadišu/Somálsko Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Po teroristickém útoku v Mogadišu je nejméně 23 obětí | Foto: Farah Abdi Warsameh/AP | Zdroj: ČTK

K útoku se přihlásila teroristická skupina Šabáb. Somálská vláda v neděli odpoledne odvolala velitele policie Abdullahiho Mohameda Aliho a generála Abdihakima Saida, který stál v čele zpravodajských služeb.

Dvě exploze a přestřelka s ozbrojenci. Nové útoky v Mogadišu mají nejméně 23 obětí

Číst článek

Útok začal v sobotu odpoledne, když sebevražedný atentátník sedící v nákladním voze odpálil nálož u vchodu do hotelu. Výbuch zničil mnoho okolních aut a fasády domů. Útočníci následně vnikli do hotelu a stříleli kolem sebe. Uvnitř budovy se odpálil další sebevražedný atentátník.

Podle místních médií bezpečnostní složky jednoho útočníka zastřelily a dalších několik po více než jedenácti hodinách obléhání hotelu zadržely živé. Celkem se útoku zúčastnilo údajně pět radikálů z hnutí Šabáb.

Policistům a vojákům se nakonec podařilo z obležené budovy, která leží nedaleko prezidentského paláce a je často využívána politiky, osvobodit třicet zajatých lidí včetně ministra somálské vlády a známého duchovního. Při útoku radikálové zastřelili ženu a její tři děti, včetně jednoho novorozence. Mezi dalšími oběťmi byl policejní velitel, někdejší zákonodárce a bývalý ministr.

Islamistické hnutí Šabáb stojí často za útoky v Somálsku. Před dvěma týdny zahynulo při explozi dodávky naplněné výbušninami před hotelem Safari v Mogadišu na 358 lidí. K útoku se zatím nikdo nepřihlásil, vláda ale podezírá islamisty z hnutí Šabáb.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme