Armáda libyjského vůdce Haftara zaútočila na ropné terminály. Nejméně dva obsadila

Síly věrné libyjskému veliteli Chalífu Haftarovi zaútočily na několik ropných terminálů u pobřeží Středozemního moře. Samozvaná Libyjská národní armáda tvrdí, že pod Haftarovým velením převzala kontrolu nad třemi přístavy a o další ještě bojuje. Státní ropná společnost zatím potvrdila dobytí dvou terminálů - Rás Lanúf a Sidra.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Libyjská Státní ropná společnost potvrdila dobytí terminálu Rás Lanúf | Foto: Reuters

Proti silám Chalífy Haftara stojí jednotky Ochránců ropných zařízení, které se s vládou v Tripolisu dohodly na obnovení vývozu ropy. Při bojích o přístav Sidra podle svědků citovaných agenturou Reuters vzplál ropný zásobník.

Chalífa Haftar je bývalý spojenec diktátora Muammara Kaddáfího. Bojuje proti radikálním islamistům, ale současně odmítá mezinárodně uznanou vládu v Tripolisu, která nahradila původní dva konkurenční kabinety.

Libyjské jednotky vytlačily bojovníky Islámského státu z další části Syrty

Číst článek

Libyjská státní pokladna je na těžbě ropy závislá. Vládě se ale vývoz suroviny nedaří obnovit na dřívější úroveň.

Před pádem režimu Muammara Kaddáfího Libye vyvážela denně přes 1,5 milionu barelů ropy. Kvůli násilnostem a chaosu v zemi se těžba propadla zhruba na polovinu. To nestačí k tomu, aby vláda byla schopná vyplácet mzdy a obnovit infrastrukturu.

Obsazení ropných terminálů jednotkami Chalífy Haftara představuje pro vládu citelný zásah.

Viktor Daněk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme