Česká armáda končí ve velení unijní výcvikové mise v Mali. Ze země se stahuje po téměř deseti letech

Česká armáda v pátek ukončila velení výcvikové mise Evropské unie v Mali (EUTM). Funkci zastával od června brigádní generál Radek Hasala, v pátek velení předal španělskému kolegovi, brigádnímu generálu Santiagovi Fernandezovi Ortiz-Repisovi. Česká armáda se zároveň z mise po téměř desetiletém působení do konce letošního roku stáhne. Armáda to uvedla na svém webu.

Praha/Bamako Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Medaile za službu v unijní misi EUTM Mali

Medaile za službu v unijní misi EUTM Mali | Foto: Archiv AČR

Za desetileté působení misí prošlo 1200 českých vojáků, podíleli se na vycvičení přes 22 000 malijských vojáků a asi 300 armádních instruktorů. V zemi zůstane několik českých vojáků v rámci mise Spojených národů MINUSMA. V zemi mohlo v poslední době působit až 120 českých vojáků, podíleli se na ochraně velitelství mise i výcvikového kempu Koulikoro.

Čeští vojáci dostali první materiály k bojovým helikoptérám z USA. Jedná se hlavně o náhradní díly

Číst článek

Misi česká armáda dvakrát velela, byla to její první podobná zkušenost Nebojová mise EUTM má za úkol pomáhat při výcviku malijské armády. Vznikla v roce 2013 poté, co Mali čelilo útoku islámských radikálů. Od roku 2020 může pomáhat i dalším zemím ze skupiny G5 Sahel, kromě Mali tedy i Nigeru, Burkině Faso, Mauretánii a Čadu.

Působení spojeneckých vojáků v Mali ale v uplynulých měsících ovlivnily napjaté vztahy mezi přechodnou malijskou vládou a západními státy, především Francií. Země v posledních letech zažila dva vojenské převraty. Situaci komplikuje i rozhodnutí Mali, které do země pozvalo žoldnéře z ruské soukromé Wagnerovy armády.

Kvůli sporům až v první polovině roku skončila protiteroristická operace Takuba, do které Česká republika vyslala své speciální síly z Prostějova. Česká republika se kvůli situaci v Mali rozhodla v misi, která ztrácí svůj význam, nepokračovat a neprodloužit mandát, který vyprší na konci prosince. Vojáci se postupně ze země od podzimu stahují.

Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) avizovala, že Česko má zájem o další působení v zemích Sahelu, protože by Evropa tento neklidný region neměla opouštět. Kromě Mali mezi země Sahelu patří Mauritánie, Senegal, Burkina Faso, Niger, Čad, Súdán a Etiopie. Misí podle armády od roku 2013 až do letošního prosince prošlo přes 1200 českých vojáků, někteří opakovaně.

Černochová odvolala už tři šéfy vojenských podniků. Poslanci požadovali vysvětlení personálních změn

Číst článek

Část pracovala ve velení mise a na štábu, další zajišťovali ochranu velitelství mise EUTM v Bamako či výcvikového kempu v Koulikoro. Ostatní příslušníci české armády se pak ve spolupráci s francouzskými, malijskými, německými a španělskými jednotkami podíleli na výcviku tamních ozbrojených sil.

Podle velitele Velitelství pro operace Josefa Kopeckého česká účast v Mali potvrdila dobré jméno české armády. „Za těch necelých deset let nasazení se nám podařilo splnit všechny úkoly, naši vojáci zde získali i několik cenných bojových zkušeností. V od Evropy zcela odlišném prostředí se zde vycvičila řada příslušníků Armády České republiky, kteří prokázali, že jsou schopni pracovat v různých podmínkách a plnit různé úkoly,“ uvedl.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme