Armáda osvobodila další část Mosulu, z města už uprchlo na 400 tisíc lidí

Další kus západní části města Mosul získaly irácké speciální jednotky pod svou kontrolu. Z nově dobyté čtvrti Saura teď odcházejí stovky civilistů do uprchlických táborů nedaleko města.

Irák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zničená část města Mosul

Zničená část města Mosul | Foto: Štěpán Macháček | Zdroj: Český rozhlas

Počet obyvatel Mosulu v těchto utečeneckých zařízeních už překročil 400 tisíc. Irácká armáda svádí s ozbrojenci tzv. Islámského státu poslední komplikované boje v mosulském historickém centru.

„Jsme šťastní, že jsme se zbavili organizace Islámský stát. Drtili nás celé tři roky, nemohli jsme se ani pěkně oblékat. Ničili mladou generaci i celé rodiny. Zabili dva mé bratry," říká Muthanná Iršád, jeden z obyvatel Mosulu v parku s umělým vodopádem, kam lidé zamířili během pátečního volna.

Mosulská operace už trvá sedm měsíců, do června ji chce armáda ukončit. S radostí lidí z odchodu Islámského státu se ale mísí obavy z návratu iráckých úřadů. Sunnitské obyvatelstvo Mosulu se už před válkou cítilo ze strany převážně šíitské vlády v Bagdádu ustrkované.

Štěpán Macháček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme