Armáda se dopouští násilí na Rohinzích, přiznala poprvé Barma

Barmská vláda poprvé oficiálně přiznala, že se její armáda dopouští násilí na národnostní menšině Rohingů. Konflikt se táhne už několik desetiletí a zemřely při něm tisíce lidí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Přes 30 tisíc Rohingů uprchlo do Bangladéše | Zdroj: Reuters

Pokání vlády spustilo video, které si jako tzv. selfie natočil jeden z barmských vojáků, kteří v rohingské vesnici zbili dřevěnými tyčemi místního mladíka a následně ho ještě surově kopali do hlavy. Vláda už údajně nechala viníky zatknout a budou potrestáni.

Chování barmských vojáků vůči Rohingům lidskoprávní organizace Human Rights Watch opakovaně označila za genocidu. „Vojáci nám zapálili dům. Později také shořela mešita. Zabíjeli lidi v naší vesnici a nevím, kam se poděli mojí dva synové, nevím, zda ještě žijí,“ řekla reportérovi BBC jedna z rohingských žen, která musela utéct do Bangladéše.

Záběry z videa zveřejnil na sociální síti například portál AJ+.Rohingya Muslims are being "ethnically cleansed." pic.twitter.com/Yl8uvUnnX3— AJ+ (@ajplus) 3. ledna 2017

Muslimská komunita Rohingů žije na území Arakanského svazového státu už několik tisíc let, přesto jim vláda odmítá udělit občanství. Tvrdí, že jsou původem z Bangladéše, a mají proto odejít tam. To přelidněný a velmi chudý Bangladéš odmítá.

Jedenáct nobelistů napsalo dopis OSN. Kritizují Barmu za násilí na muslimském etniku Rohingů

Číst článek

Rohingů se zatím z pozice své autority nezastala ani nositelka Nobelovy ceny a někdejší disidentka Su Ťij. Nedávno doslova řekla, že celý problém je složitější, než se zdá, a že zahraniční novináři ho zveličují.

Momentálně žije v uprchlických táborech v Bangladéši více než 300 tisíc Rohingů a barmská vláda jim vzkazuje, ať se nevracejí. Bangladéš naopak varuje, že uprchlické tábory jsou pro něj zátěží a nemusí už mít dlouhé trvání.

David Jakš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme