Armáda se dopouští násilí na Rohinzích, přiznala poprvé Barma

Barmská vláda poprvé oficiálně přiznala, že se její armáda dopouští násilí na národnostní menšině Rohingů. Konflikt se táhne už několik desetiletí a zemřely při něm tisíce lidí.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Přes 30 tisíc Rohingů uprchlo do Bangladéše

Přes 30 tisíc Rohingů uprchlo do Bangladéše | Zdroj: Reuters

Pokání vlády spustilo video, které si jako tzv. selfie natočil jeden z barmských vojáků, kteří v rohingské vesnici zbili dřevěnými tyčemi místního mladíka a následně ho ještě surově kopali do hlavy. Vláda už údajně nechala viníky zatknout a budou potrestáni.

Chování barmských vojáků vůči Rohingům lidskoprávní organizace Human Rights Watch opakovaně označila za genocidu. „Vojáci nám zapálili dům. Později také shořela mešita. Zabíjeli lidi v naší vesnici a nevím, kam se poděli mojí dva synové, nevím, zda ještě žijí,“ řekla reportérovi BBC jedna z rohingských žen, která musela utéct do Bangladéše.

Záběry z videa zveřejnil na sociální síti například portál AJ+.Rohingya Muslims are being "ethnically cleansed." pic.twitter.com/Yl8uvUnnX3— AJ+ (@ajplus) 3. ledna 2017

Muslimská komunita Rohingů žije na území Arakanského svazového státu už několik tisíc let, přesto jim vláda odmítá udělit občanství. Tvrdí, že jsou původem z Bangladéše, a mají proto odejít tam. To přelidněný a velmi chudý Bangladéš odmítá.

Jedenáct nobelistů napsalo dopis OSN. Kritizují Barmu za násilí na muslimském etniku Rohingů

Číst článek

Rohingů se zatím z pozice své autority nezastala ani nositelka Nobelovy ceny a někdejší disidentka Su Ťij. Nedávno doslova řekla, že celý problém je složitější, než se zdá, a že zahraniční novináři ho zveličují.

Momentálně žije v uprchlických táborech v Bangladéši více než 300 tisíc Rohingů a barmská vláda jim vzkazuje, ať se nevracejí. Bangladéš naopak varuje, že uprchlické tábory jsou pro něj zátěží a nemusí už mít dlouhé trvání.

David Jakš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme