Armáda se v Káhiře snaží oddělit oba tábory demonstrantů

Egyptská armáda se dnes na káhirském náměstí Tahrír snaží oddělit odpůrce a stoupence prezidenta Mubáraka, aby utnula vlnu násilností. Jejich dosavadní bitky si od včerejška vyžádaly nejméně šest životů a stovky zraněných. Západ vyzývá k uklidnění situace a nabádá prezidenta Mubáraka, aby okamžitě zahájil předávání moci. Káhira naopak varovala cizí vlády, aby do vývoje v Egyptě nezasahovaly. Spojené státy mezitím vyzvaly své občany, aby se okamžitě přesunuli na letiště k evakuaci.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Protivládní demonstranti předávají armádě muže, kterého podezírají že je stoupencem Mubáraka | Foto: ČTK

Jak v Ozvěnách dne informoval z Káhiry blízkovýchodní zpravodaj Břetislav Tureček, napětí v centru Káhiry by se dalo krájet. „Ulicemi se pohybují skupiny mužů vyzbrojených tyčemi a na první pohled se nedá poznat, ke kterému táboru patří. Občas dochází ke rvačkám i za použití nožů, může se ale také jednat o kriminalitu spojenou s rabováním,“ přiblížil.

Přehrát

00:00 / 00:00

Aktuální situaci v centru Káhiry přiblížil v Ozvěnách dne přímo z místa blízkovýchodní zpravodaj ČRo Břetislav Tureček.

Centrum Káhiry je podle něj pokryté vrstvou rozlámaného betonu, kterým na sebe Egypťané včera dlouho do noci útočili. Dá se čekat, že pokud opět vypuknout bitky, použijí tuto munici znovu. Policie se snaží v okolí náměstí Tahrír řídit dopravu, do násilností ale zatím nijak nezasahuje.

Pět evropských zemí dnes vyjádřilo nad situací v Egyptě znepokojení. Nejvyšší představitelé Francie, Německa, Británie, Itálie a Španělska zároveň vyzvali k rychlému předání moci v Egyptě. Násilnosti předtím odsoudily Spojené státy.

„Americká administrativa ostře odsuzuje násilnosti v ulicích Káhiry,“ řekl tiskový tajemník Bílého domu Robert Gibbs.

Egyptská armáda se podle Turečka snaží od sebe oba tábory demonstrantů oddělit, aby zabránila násilnostem. Dodal, že armáda dnes také zadržela štáb České televize – reportéra a kameramana.

Zadržen štáb České televize

„Zadržela je asi na tři čtvrtě hodiny, byla jim odebrána veškerá technika. Pak jim to vojáci ale zase vrátili s tím, že je zatkli v zájmu jejich vlastní bezpečnosti. Nyní se už ale vrátili do hotelu a zdá se, že jsou v bezpečí,“ přiblížil Tureček.

Právě novináři hlásí podle zpravodaje stále více verbálních a také fyzických útoků. Egyptská vládní média je totiž vykreslují jako iniciátory protivládních protestů.

„Před dvěma dny jsme ještě běžně natáčeli s mikrofonem, chodili tady i turisté. Teď je to velmi nebezpečné. Prý po ulicích chodí jakési gangy, které se zaměřují na cizince,“ uvedl.

„To, že zadržela armáda české novináře pro jejich ochranu, má tedy určitou logiku. Kromě armády se ale i někteří Egypťané snaží cizince v ulicích chránit,“ popsal situaci zpravodaj Českého rozhlasu Břetislav Tureček.

Katarína Brezovská, Břetislav Tureček, Veronika Sedláčková, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme