Americká armáda snížila počet svých vojáků v Afghánistánu na 2500. Akce je zřejmě protizákonná

Americká armáda snížila svůj kontingent v Afghánistánu na 2500 vojáků. Stahovala je podle agentury AP zřejmě v rozporu se zákonem o obranném rozpočtu, který prezident Donald Trump v prosinci vetoval, ale Kongres ho pak přehlasoval.

Washington Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Afghánské speciální síly přijíždějí bojovat proti Tálibánu

Trump v listopadu slíbil, že do 20. ledna stáhne z Afghánistánu 2500 ze zbývajících 4500 Američanů | Zdroj: Reuters

USA se v loňské dohodě s radikálním hnutím Tálibán zavázaly, že do letošního května z Afghánistánu stáhnou všechny své vojáky výměnou za to, že Tálibán nedovolí svým členům a ani žádným jiným organizacím využívat afghánské území k útokům na USA a jejich spojence.

Trump v listopadu slíbil, že do 20. ledna stáhne z Afghánistánu 2500 ze zbývajících 4500 Američanů. Termín se váže k inauguraci nově zvoleného prezidenta.

Ve čtvrtek pak bez zmínky o přesných číslech Trump oznámil, že je nyní po 19 letech působení v Afghánistánu historicky nejnižší počet amerických vojáků. Dodal, že si stále přeje, aby odešli všichni. „Budu vždy prosazovat skoncování s nekonečnými válkami,“ řekl.

Poslední Trumpův záchvěv v úřadu? Urychlené stažení vojáků vyvolává obavy o osud Afghánistánu

Číst článek

Bez ohledu na názor amerických vysokých důstojníků se rozhodl dosluhující ministr obrany Christopher Miller řídit se Trumpovým příkazem a pokračovat ve stahování. Američané odcházeli nejen z Afghánistánu, ale i z Iráku, kde jich zůstalo také 2500.

To, že armáda stahuje své vojáky, je podle AP v rozporu se zákonem o obranném rozpočtu. Pentagonu totiž vysloveně zakazuje použít peníze z letošního nebo loňského rozpočtu ke snížení počtu jednotek pod 4000 lidí nebo v případě menších kontingentů pod stav, jaký platil v době schválení zákona, tedy 1. ledna. Pentagon podle AP nevysvětlil, jak se dá pokračující stahování uvést do souladu se zněním zákona.

Snižování počtu vojáků komplikuje rozhodování administrativy zvoleného prezidenta Joea Bidena, který chce nechat v Afghánistánu menší protiteroristickou jednotku, jež zajistí, že extremistické skupiny nebudou útočit na USA.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme