Turecko nemůže koordinovat lety nad částí Sýrie. Pentagon ho vyřadil z koaličního systému

Americká armáda vyřadila Turecko z mechanismu, který umožňuje koordinaci letectva ve vzdušném prostoru nad severovýchodní Sýrií. Informoval o tom v úterý turecký tisk. Turecké ministerstvo obrany oznámilo, že ukončilo přípravy vojenské operace proti syrským Kurdům, kteří žijí právě v této části Sýrie.

Damašek (Aktualizováno: 14:29 8. 10. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vojáci USA a Turecka v Sýrii | Zdroj: Reuters

Bílý dům v neděli překvapivě oznámil stažení amerických vojáků z kurdských oblastí na severu Sýrie, čímž Ankaře tuto operaci proti svým kurdským spojencům umožnil.

Kurdské úřady v severní Sýrii se připravují na jednání s Damaškem a jeho spojencem Ruskem v případě, že USA své vojáky od turecké hranice stáhnou.

Turecko chystá ofenzivu na severu Sýrie, potvrdil Bílý dům. Američtí vojáci operaci nepodpoří

Číst článek

Mluvčí Pentagonu Carla Gleansonová sdělila, že středisko letové kontroly vyřadilo Turecko z koordinačního režimu letecké koalice, která operuje proti teroristům z Islámského státu (IS) na severovýchodě Sýrie. Turecko nyní nemá přístup k informacím monitorujícím situaci, což mu znemožní leteckou podporu případné pozemní operace v Sýrii.

Americký prezident Donald Trump v pondělí své široce kritizované rozhodnutí o stažení z kurdských oblastí hájil tím, že USA už svou roli v porážce IS splnily.

Nyní je podle něj na regionálních a evropských zemích, aby se postaraly o zajaté členy organizace a jejich rodiny. Kurdové jich v táborech na severu Sýrie střeží na 11 000.

Trump pohrozil postihem

Po kritice, že tím Trump ponechal spojenecké Kurdy napospas Turecku, jež na Kurdy pohlíží jako na teroristy, Trump pohrozil postihem Ankaře, pokud Turecko učiní něco, co on bude považovat za nepřípustné.

Turecký viceprezident Fuat Oktay na to v úterý reagoval slovy, že se Turecko nedá zastrašit. „Tam, kde jde o bezpečnost Turecka, si cestu určíme sami a sami si stanovíme meze,“ řekl.

Kritici Trumpova kroku mimo jiné upozorňují, že situace využije Írán k dalšímu rozmachu v regionu. Íránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf v úterý vyzval Turecko, aby od plánované operace do Sýrie upustilo a respektovalo syrskou svrchovanost.

Bezpečnostní zóna

Turecko chce v Sýrii podél své hranice východně od Eufratu zřídit tak zvanou bezpečnostní zónu. Nebudou v ní podle jeho představ Kurdové a budou se tam moci vrátit až dva miliony syrských uprchlíků, kteří jsou nyní na tureckém území. Turecko za syrské občanské války přijalo na 3,6 milionu syrských uprchlíků.

Náměstek syrského ministra zahraničí Fajsal Mikdád, jehož v úterý citoval list Al-Vatan, vyzval syrské Kurdy, aby se přimkli k syrské vládě. Turecká ofenzíva podle něj Kurdy „vrhne do propasti“. Jde o první reakci Damašku na Trumpovo rozhodnutí.

Nechá Trump Kurdy v Sýrii na holičkách? ‚USA a Turecko mají stále čas krizi vyřešit,‘ říká Laně

Číst článek

Kurdové samotní krok USA považují za zradu, protože do této doby je USA považovaly za cenné spojence v boji proti islámským radikálům. Mikdád také řekl, že Sýrie „vítá všechny své syny“ a že vláda vyřeší bez násilí a kladně všechny problémy. Dodal, že armáda bude bránit území celé Sýrie a nedopustí okupaci jakékoli její části.

Padesát vojáků

Zástupce kurdských Syrských demokratických sil (SDF) Badran Kurd v úterý řekl, že pokud USA ze severu Sýrie, zejména od turecké hranice odejdou, pak budou kurdská administrativa a SDF nuceny posoudit všechny možnosti. „Můžeme pak vyjednávat s Damaškem nebo ruskou stranou, abychom zastavili turecký útok,“ řekl Badran. USA prozatím odvolaly jen asi 50 vojáků.

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov v úterý řekl, že USA Rusko předem o svém záměru v Sýrii neinformovaly. Řekl, že je třeba počkat, kolik vojáků USA nakonec opravdu stáhnou, protože Washington to avizoval už v minulosti, ale záměr nesplnil. „Sledujeme situaci velmi pozorně,“ řekl.

Trump stažení ze Sýrie ohlásil už loni, nakonec ale jenom část vojáků odešla do sousedního Iráku. SDF už tehdy začala vyjednávat s Damaškem o možném zachování určité autonomie regionu, ale rozhovory nebyly úspěšné.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme