Armáda zvyšuje pohotovost

Česká armáda zvýšila stupeň pohotovosti. Rozhodla se také, že vyčlení na podporu protiteroristické operace v Afghánistánu další jednotky v případě, že o to Aliance požádá. Kromě jednotky speciálního nasazení, protiteroristické jednotky a polní nemocnice nabídla armáda ještě dopravní letouny TU 154. Česká správa letišť také oznámila, že prozatím nebyly zrušeny žádné lety v souvislosti s útokem na Afghánistán.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jaké další jednotky může armáda Alianci poskytnout, řekl Radiožurnálu ministr obrany Jaroslav Tvrdík. "Nabídnuta ještě může být 4. brigáda rychlého nasazení, o které se vážně uvažuje v případě nahrazení jednotek americké nebo britské armády v případě, že by opouštěly teritorium Balkánu. Co se týká vojenských jednotek, my jsme připraveni poskytnout takovou pomoc, o jakou budeme požádáni. Myslím si, že jsme schopni připravit většinu jednotek, které by byly specificky požadovány z České republiky. Jsme připraveni v krátké době dovybavit a připravit nasazení."

Česká armáda zvýšila stupeň pohotohosti. Co to konkrétně znamená pro české občany jsme se zeptali ministra obrany Jaroslava Tvrdíka. "My krátkodobě zvedneme bezpečnostní opatření zhruba o půl stupně. Armáda byla na tom stupni, kódu alfa minus, teď jsme se dostali na ten stupeň alfa. Je to jen do doby, než získáme dostatek informací. Potom se vrátíme na půbvodní systém preventivních opatření, který je podle našeho názoru vyčerpávají. Cílem je dostat se do situace, že to nebude ovlivňovat každodenní život , a to je naše poselství pro občany Armáda nemůže být neustále ve zvýšeném stupni. My musíme mít rozsáhlá preventivní opatření a musím být schopni vkrátké době ty prostředky maximalizovat až na těch 100 procent."

Ochranu jaderné elektrárny Dukovany posílily od dnešního dne vrtulníky MI-24 z Přerova. Ty budou v případě narušení ochranného pásma kolem elektrárny vzlétat z vojenského letiště v Náměšti nad Oslavou namísto vojenských letadel, která kvůli probíhajícím opravám tamních přistávacích a vzletových drah musela letiště dočasně opustit. Bezpečnost Dukovan i nadále střeží protiletadlový raketový pluk, který byl povolán krátce po teroristických útocích ve Spojených státech.

Krizový štáb hlavního města Prahy nepřistupuje k žádným mimořádným opatřením. Naší metropoli totiž podle něj nehrozí nebezpečí. Bezpečnostní opatření, na kterých spolupracuje policie a armáda, se v Praze týkají jen sídla Svobodné Evropy a velvyslanectví USA. V dohledné době se na tom zřejmě nic nezmění. "Žádná mimořádná okolnost nenastala", konstatoval po jednání krizového štábu, svolaného v reakci na zahájení odvetných operací, pražský primátor Jan Kasl.

Krizový štáb od rána zasedal také na zlínském krajském úřadu. Po návštěvě náčelníka generálního štábu Jiřího Šedivého už běží standardní režim zvýšené ostrahy u všech strategických objektů. Ve Zlínském kraji je několik míst, která jsou pod nejvyšší ochranou. Na severozápadě je to například sklad pohonných hmot, kde jsou i takzvané státní rezervy. Údaje o těchto objektech a režimu jejich střežení podléhají ze zřejmých důvodů přísnému utajení. Zvýšený dozor platí na hranicích se Slovenskem a v pohotovosti jsou nejen pohraničníci, ale i ostatní složky vnitra.

O zpřísnění bezpečnostních opatření v souvislosti s útoky spojenců na cíle v Afghánistánu rozhodlo vedení lovosické Lovochemie. Tento největší výrobce průmyslových hnojiv má v areálu podniku nebezpečné chemikálie, především čpavek. Bylo proto rozhodnuto, že budou zpřísněny kontroly při vstupu a monitoring pohybu osob a materiálu. Zvýší se také ostraha celého areálu Lovochemie, především "citlivých míst". Generální ředitel Luděk Peleška chce o poskytnutí ochrany požádat také armádu, případně policii. "Já bych v tomto případě přivítal výpomoc státu", řekl Českému rozhlasu. Zostřená opatření, která jsou podle něj nezbytná, budou pro Lovochemii znamenat zvýšené náklady v řádu desítek tisíc korun denně.

Česká správa letišť zatím nemá hlášeny žádné zrušené lety v souvislosti se zahájením útoků spojenců na teroristické cíle v Afghánistánu. Přímé letecké spojení z Prahy do tohoto regionu neexistuje. Do dalších arabských zemí, například do Turecka nebo Egypta, spoje nadále létají. Už dříve zrušily některé letecké společnosti charterové lety do Izraele.

České ministerstvo zahraničí je zatím připraveno uvolnit pět miliónů korun jako humanitární pomoc pro afghánské uprchlíky. Podle mluvčího Aleše Pospíšila se naše pomoc zaměří hlavně na léky. Potravinových dodávek je totiž zatím dostatek. Finanční pomoc bude uprchlíkům poskytnuta prostřednictvím úřadu Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky a léky budou do oblasti zaslány přes český úřad v uzbeckém Taškentu.

Markéta Kaclová, Marika Táborská, Jaroslav Mareš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme