Armádní specialisté z Lipníka nad Bečvou míří na misi NATO do Turecka

Armádní specialisté z Lipníka nad Bečvou se vydávají na zahraniční misi aliančních jednotek do Turecka. O posílení protivzdušné obrany systémem raket Patriot rozhodla Severoatlantická rada po loňských konfliktech se Sýrií, kde už druhým rokem zuří občanská válka. O pomoc požádala i českou vládu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Protiraketový systém Patriot | Zdroj: Reuters

Čtveřice vojáků z lipnického praporu bude společně s kolegy z Polska a Slovenska zajišťovat kvalitní spojení mezi velením NATO a jednotkami, které systém Patriot obsluhují.

Na turecko-syrskou hranici nejprve zamíří dva raketové systémy Patriot z Nizozemska. Obsluha a ochranný personál čítá přes tisíc vojáků. A platí také známé úsloví o tom, že bez spojení není velení.

Čtyři vojáci 101. spojovacího praporu z Lipníku nad Bečvou, kteří dnes pod vedením velitele Antonína Fíka odlétají do Turecka, vědí své.

„Hlavním úkolem je zajistit komunikační podporu systému velení a řízení operace. Pro nás konkrétně to znamená zabezpečit připojení nizozemské jednotky do datové sítě NATO, tak aby byl zajištěn přenos dat hlasu a videa mezi holandským velitelstvím a velitelstvím NATO 24 hodině denně,“ říká Fík a dodává:

„Budeme podléhat velení NATO a budeme tam tři až čtyři měsíce. Bezpečnostní situace je tam normální jako kdekoli na území Turecka.“

Čeští vojáci před odletem absolvovali klasické přípravy na misi v zahraničí včetně lékařských prohlídek a fasování výzbroje a výstroje. Náklady na jejich nasazení v Turecku se odhadují na statisíce korun. Zaplatí je ministerstvo obrany z položky vyhraněné pro zahraniční operace.

Jana Zemková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme