Armádní specialisté z Lipníka nad Bečvou míří na misi NATO do Turecka

Armádní specialisté z Lipníka nad Bečvou se vydávají na zahraniční misi aliančních jednotek do Turecka. O posílení protivzdušné obrany systémem raket Patriot rozhodla Severoatlantická rada po loňských konfliktech se Sýrií, kde už druhým rokem zuří občanská válka. O pomoc požádala i českou vládu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Protiraketový systém Patriot

Protiraketový systém Patriot | Zdroj: Reuters

Čtveřice vojáků z lipnického praporu bude společně s kolegy z Polska a Slovenska zajišťovat kvalitní spojení mezi velením NATO a jednotkami, které systém Patriot obsluhují.

Na turecko-syrskou hranici nejprve zamíří dva raketové systémy Patriot z Nizozemska. Obsluha a ochranný personál čítá přes tisíc vojáků. A platí také známé úsloví o tom, že bez spojení není velení.

Čtyři vojáci 101. spojovacího praporu z Lipníku nad Bečvou, kteří dnes pod vedením velitele Antonína Fíka odlétají do Turecka, vědí své.

„Hlavním úkolem je zajistit komunikační podporu systému velení a řízení operace. Pro nás konkrétně to znamená zabezpečit připojení nizozemské jednotky do datové sítě NATO, tak aby byl zajištěn přenos dat hlasu a videa mezi holandským velitelstvím a velitelstvím NATO 24 hodině denně,“ říká Fík a dodává:

„Budeme podléhat velení NATO a budeme tam tři až čtyři měsíce. Bezpečnostní situace je tam normální jako kdekoli na území Turecka.“

Čeští vojáci před odletem absolvovali klasické přípravy na misi v zahraničí včetně lékařských prohlídek a fasování výzbroje a výstroje. Náklady na jejich nasazení v Turecku se odhadují na statisíce korun. Zaplatí je ministerstvo obrany z položky vyhraněné pro zahraniční operace.

Jana Zemková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme