Armády Ruska a USA by mohly jednat o koordinaci náletů v Sýrii

Už dnes by mohli začít jednat o detailech operací v Sýrii představitelé ruské a americké armády. Cílem je zabránit případným kolizím během leteckých úderů. Rusko tvrdí, že jejich stíhačky provedly zhruba dvacet náletů na cíle Islámského státu. Spojené státy se ale obávají, že terčem mohli být odpůrci syrského prezidenta Bašára Asada.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministři zahraničí Ruska a USA Sergej Lavrov (vlevo) a John Kerry jednali v noci v New Yorku | Zdroj: Reuters

Vojenské rozhovory Ruska a Spojených států by podle amerického ministra zahraničí Johna Kerryho měly začít co nejdřív – obě strany mají zájem na tom, aby špatná koordinace neskončila nechtěnou kolizí.

Spojené státy upozornila ruská armáda pouhou hodinu před začátkem náletů, Francii, která je také součástí úderů v Sýrii, Rusko neinformovalo vůbec.

Přehrát

00:00 / 00:00

Letecké údery Moskvy v Sýrii komentoval arabista Jan Kužvart

Americký ministr obrany Ashton Carter varoval, že ruské údery pravděpodobně nezasáhly Islámský stát. Terčem se stali podle amerických představitelů bojovníci syrské opozice, včetně nejméně jedné skupiny vycvičené CIA.

Moskva sice včera potvrdila, že útočí na pozice Islámského státu, dnes podle Kremlu letectvo bombardovalo také pozice povstalců napojených na organizaci Al-Káida. Podle syrské opozice jsou ale ruské akce namířené proti odpůrcům režimu Bašára Asada.

Zaorálek vyzval k diplomatickému řešení syrské krize bez ruských leteckých útoků

Číst článek

Znepokojení nad skutečnými cíli ruských náletů vyjádřilo i NATO. „Jsem znepokojen zprávami, že ruské nálety nebyly namířeny proti Islámskému státu,“ řekl generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

Od války v Afghánistánu je to po třiceti letech poprvé, kdy Moskva vojensky zasahuje ve vzdálené zemi.

Ruské letecké údery v Sýrii | Foto: Michal Jindra

Ruské nálety zasáhly umírněné povstalce, zemřelo 36 lidí, tvrdí syrská opozice

Číst článek

Lenka Kabrhelová, Štěpán Macháček, mkp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme