Armády Severní a Jižní Koreje vedou první rozhovory od roku 2008

Představitelé armád Severní a Jižní Koreje spolu opět jednají. První rozhovory na vysoké úrovni se uskutečnily v Demilitarizované zóně rozdělující Korejský poloostrov, jejich cílem bylo snížit napětí právě na společné hranici.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Propagandistický plakát, Moranbong, Pchjongjang

Propagandistický plakát, Moranbong, Pchjongjang | Foto: Velvyslanectví ČR v Pchjongjangu

Soul i Pchjongjang zmrazily vzájemné kontakty po březnovém potopení korvety Čchonan, kterou podle vyšetřovací komise zničilo severokorejské torpédo.

Pchjongjang přistoupil na rozhovory s tím, že chce jednat o sporné námořní hranici ve Žlutém moři, kde v posledních letech došlo k několika tragickým střetům, a také o ukončení antikomunistické přeshraniční kampaně.

Soul se zase soustředí na incident, kdy při potopení korvety Čchonan zemřelo 46 námořníků. Jižní Korea v reakci na to žádala potrestání režimu Kim Čong-ila. Rada bezpečnosti OSN uskutečnila několik vojenských cvičení. Společné námořní manévry s Američany probíhají i v těchto dnech. Pchjongjang však jakoukoli odpovědnost odmítá.

Rozhovory na úrovni plukovníků jsou ale další známkou uvolňování napětí mezi oběma znepřáteleným i stranami. Soul už nabídl KLDR humanitární pomoc po rozsáhlých záplavách, Severní Korea zase souhlasila s obnovením setkávání členů rodin rozdělených Korejskou válkou.

Robert Mikoláš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme