Arméni si připomínají 95 let od začátku masakrů

Desetitisíce Arménů si v Jerevanu připomněly 95. výročí od začátku deportací a masakrů svých předků osmanskými Turky za první světové války. Manifestace se konaly na pozadí nového napětí mezi Tureckem a Arménií. Masakry si ale poprvé připomněli také turečtí intelektuálové.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ararat, posvátná hora nad Jerevanem | Foto: Ardani

Skupina tureckých obránců lidských práv, kteří se sešli v Istanbulu, považují vyvražďování Arménů za zločin proti lidskosti. Začátkem března označil Zahraniční výbor americké Sněmovny reprezentantů masakr za genocidu.

Turecko to pobouřilo a ihned ze Spojených států odvolalo svého velvyslance. Ankara argumentuje tím, že podobné názory postrádají historické vědomosti o celé tehdejší události.

Arménie tento týden oznámila zmrazení historických dohod, které s Tureckem uzavřela koncem loňského roku. Podle Arménů si masakry z počátku 20. století vyžádaly 1,5 milionu obětí.

Turecko přiznává, že o život přišlo maximálně půl milionu lidí. Tvrdí ale, že nešlo o vyhlazování arménské komunity. Arméni se prý stali oběťmi chaosu posledních let Osmanské říše.

Katka Brezovská, Martina Hanáčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme