Arméni v Náhorním Karabachu jsou připraveni bojovat za nezávislost

Náhorní Karabach de facto ovládají Arméni, podle mezinárodního práva ale patří Ázerbajdžánu. O budoucnosti tohoto sporného území, kvůli kterému zemřely na začátku 90. let desítky tisíc lidí, se v těchto dnech jedná na summitu OBSE v kazašské Astaně. Ovšem Arméni v Náhorním Karabachu na nějaké kompromisy zvědaví nejsou. Neustoupí ani o krok, raději půjdou znovu bojovat. Zblízka se o tom přesvědčil Pavel Polák.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vesnice Gishi se postupně vzmáhá, lidé jsou však stále připraveni na možnost ozbrojeného konfliktu

Vesnice Gishi se postupně vzmáhá, lidé jsou však stále připraveni na možnost ozbrojeného konfliktu | Foto: Pavel Polák

Vesnice Gishi leží na vysokém kopci, má něco přes tisíc obyvatel, domky na prudkých stráních a z nich úžasný výhled do kraje.

„Támhle ty tři vesnice leží už v Íránu, nalevo je Ázerbájdžán a napravo už Arménie, " ukazuje pětapadesátiletý Rashid Babayan, místní učitel z balkonu svého domu - z místa, odkud byla na začátku 90. let vidět i frontová linie.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ve vesnici Gishi v Náhorním Karabachu natáčel reportér Radiožurnálu Pavel Polák.

„Tohle je starý dům se solidním, hlubokým sklepem. Za války jsem v něm před nálety ukrýval svoje děti a také děti sousedů. Azerové na nás z letadel sypali bomby, kazetové i takové ty půltunové," říká Rashid, který v Gishi žije od narození.

„Po válce bylo všechno zničené. Museli jsme opravovat domy, cesty, prostě všechno. Od té doby se životní úroveň zlepšila, žije se nám mnohem lépe," dodává.

Za války nebylo nic, dneska je obchod plný

Strmou cestou se schází z Rashidova domu k místnímu obchodu. Je v něm velmi těsno, čtyřikrát šest metrů a za pultem mohutná prodavačka. Paní Gasparjan má obchůdek s pestrým sortimentem.

„Prodávám všechno možné," říká. „Potraviny, oblečení, domácí potřeby." Za války nebylo nic, dneska je obchod plný. Jediné, na co si s úsměvem stěžuje, jsou ceny, prý pořád rostou.

„Teď se nám žije mnohem lépe. Dřív jsme ve vesnici neměli elektřinu, plyn, neměli jsme ani pořádnou školu. To všechno dnes máme. Kdo ví, možná budeme mít v budoucnu i centrální topení," dodává.

Bojovat za vlast je čest

Vyhlídky na lepší budoucnost kalí zdejším Arménům jenom sousední Ázerbájdžán, který se se ztrátou Náhorního Karabachu nesmířil. Ale i na to jsou prý Arméni připravení.

„Bojovat za vlast, za nezávislost, to je pro mě čest. A pokud bude třeba, půjdu bojovat znovu," říká téměř padesátiletý Kamo, veterán, který za války velel protitankové jednotce. A dodává: „Radši budeme žít bez čokolády a bez chleba, než abychom museli žít bez nezávislosti."

Všichni tady říkají, že Arméni z Náhorního Karabachu jsou hrdý národ. Vybojovali jednu válku, vybojují i druhou. „Dneska jsme konečně svobodní, máme nezávislost. A je nám jedno, že ji nikdo ve světě neuznal," říká místní učitel Rashid.

Katarína Brezovská, Pavel Polák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme