Na hranicích Arménie a Ázerbájdžánu se opět bojuje, Jerevan požádal Rusko o vojenskou pomoc

Na hranicích mezi Arménií a Ázerbájdžánem se v úterý opět bojovalo, obě země se navzájem obvinily z přeshraničních útoků. Jerevan hlásí mrtvé a raněné, Baku informovalo o dvou zraněných na své straně. Podle nepotvrzených informací zahynulo kolem 15 arménských vojáků, Ázerbájdžán informoval o dvou zraněných.

Jerevan/Baku (Aktualizováno: 20:14 16. 11. 2021) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Arménští vojáci během přehlídky

Arménští vojáci během přehlídky | Foto: Aziz Karimov | Zdroj: Reuters

Jerevan se podle arménského představitele obrátil s žádostí o pomoc s obranou arménského území na Moskvu, arménský velvyslanec v Moskvě však informaci podle agentury TASS nepotvrdil. Arménské ministerstvo obrany později informovalo, že strany konfliktu se za ruské asistence dohodly na přerušení bojů a že na hranicích večer místního času zavládl klid.

Jerevan a Baku, které před rokem svedly boje o spornou oblast Náhorního Karabachu, se z přeshraničních útoků obvinily navzájem.

U arménských hranic s Ázerbájdžánem se rozmístili ruští pohraničníci. Situace je neklidná od května

Číst článek

„Situace na východní hranici Arménie zůstává mimořádně napjatá. V důsledku bojů, které rozpoutaly ázerbájdžánské ozbrojené síly po útoku na arménské pozice, má arménská strana ztráty (na životech) a zraněné. Informace o nich se upřesňují,“ uvedlo arménské ministerstvo obrany v prohlášení. Dodalo, že Arméni přišli o „dvě vojenské pozice.“ Střety se odehrávají v blízkosti sporného Náhorního Karabachu, poznamenala agentura AFP.

„Podle nepotvrzených informací zemřelo patnáct vojáků arménských ozbrojených sil," sdělil později šéf výboru arménského parlamentu pro zahraniční vztahy Eduard Agadžanjan podle agentury Interfax. Ministerstvo obrany, podle kterého Ázerbájdžán používá mimo jiné dělostřelectvo, rovněž informovalo, že Ázerbájdžán dvanáct arménských vojáků zajal.

#UPDATE Armenia on Tuesday reported deaths and the loss of military positions in border clashes with Azerbaijani troops, a year after the arch-foes fought a war over the disputed Nagorno-Karabakh region u.afp.com/w3yd

16:07 – 16. 11. 2021

34 78

Ázerbájdžánské ministerstvo obrany z útoku naopak obvinilo arménské jednotky, které podle něj ostřelovaly jeho vojenské pozice. Tvrdí, že v bojích byli zraněni dva jeho vojáci.

„Jednotky arménských ozbrojených sil zaútočily na bojové pozice ázerbájdžánské armády v Kelbadžarském a Lačinském okrese,“ uvedl resort obrany podle agentury TASS. Baku dále tvrdí, že útok odrazilo a zničilo část arménské vojenské techniky.

Pomůže Rusko?

Jerevan v úterý mezitím požádal o pomoc Moskvu, uvedl podle agentury Interfax tajemník arménské rady bezpečnosti Armen Grigorjan. Agentura TASS však napsala, že žádost nebyla podána oficiálně a že arménský velvyslanec v Moskvě ji zatím nepotvrdil.

Jih Íránu zasáhla dvě silná zemětřesení. Do zasažené oblasti byly vyslány záchranné týmy

Číst článek

„Vzhledem k tomu, že Ázerbájdžán zaútočil na svrchované území Arménie, žádáme Rusko, aby bránilo územní celistvost Arménie na základě dohody z roku 1997 (o vzájemné obraně) mezi našimi zeměmi,“ citovala Grigorjana agentura Interfax. Rusko má v Arménii vojenskou základnu.

Arménie později informovala, že situace se stabilizovala. „Díky dohodě, jíž bylo dosaženo za ruské asistence, se situaci na arménsko-ázerbájdžánských hranicích povedlo stabilizovat,“ oznámilo arménské ministerstvo obrany. „K 18:30 místního času (15:30 SEČ) je situace relativně klidná a palba byla přerušena,“ upřesnilo ministerstvo.

Před tímto oznámením o situaci na arménsko-ázerbájdžánské hranici hovořil po telefonu ruský ministr obrany Sergej Šojgu se svým arménským i ázerbájdžánským protějškem a vyzval je, aby se zasadili o snížení napětí. V rozhovoru s arménským ministrem obrany Surenem Papikjanem přislíbil pomoc Moskvy při urovnání konfliktu, napsal TASS s odvoláním na vyjádření arménského ministerstva obrany.

Number of people killed and wounded in border clashes on the Armenian border with Azerbaijan bbc.in/3nkR6yX

15:59 – 16. 11. 2021

782 969

Úterní vyostření situace v oblasti projednával telefonicky s arménským premiérem Nikolem Pašinjanem také ruský prezident Vladimir Putin, sdělil Kreml bez dalších podrobností.

K úplnému klidu zbraní a deeskalaci vyzval Baku a Jerevan šéf Evropské rady Charles Michel, který o vývoji v oblasti jednal s ázerbájdžánským prezidentem Ilhamem Alijevem a arménským premiérem Nikolem Pašinjanem. „Evropská unie je v zájmu stabilního jižního Kavkazu odhodlána spolupracovat se svými partnery,“ napsal Michel na twitteru.

Válečné ozvěny

Baku a Jerevan před rokem svedly válku o Náhorní Karabach, ovládaný tamními arménskými separatisty. Boje ukončila dohoda, kterou zprostředkovalo Rusko. To v enklávě rozmístilo své vojáky jako mírové síly.

Ázerbájdžán vyměnil 15 arménských zajatců za mapu s minami. Mezi zeměmi jde o první podobnou dohodu

Číst článek

Po konci šestitýdenní války sice v arménských rukou zůstala většina Náhorního Karabachu, který separatisté ovládli na přelomu 80. a 90. let minulého století, ale Ázerbájdžán si připsal významné územní zisky. Konflikt si vyžádal na 7000 obětí z řad vojáků a asi 150 mrtvých civilistů.

Na společných hranicích pravidelně dochází ke střetům. Dohoda rovněž zanechala mnoho otázek nedořešených, včetně právního statusu Náhorního Karabachu a Arménů, kteří tam žijí, poznamenala agentura Reuters.

V listopadu se situace výrazně zhoršila, o víkendu se Baku a Jerevan vzájemně obvinily ze střelby na hranici a v pondělí arménský premiér obvinil Ázerbájdžán z narušení společné hranice, což Baku později popřelo.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme