Smířit se, nebo doufat? Arménské rodiny stále pohřešují své blízké. I osm měsíců od konce války

Válka v Náhorním Karabachu si vyžádala více než pět tisíc obětí. Kromě těch za sebou zanechal válečný konflikt mezi Arménií a Ázerbájdžánem také spousty nezvěstných, a to i osm měsíců po jeho konci. Rodiny pozůstalých Arménů své pátrání po bližních dodnes nevzdávají a mnozí vynakládají značné úsilí, aby se s nezvěstnými mohli znovu shledat nebo je pochovat.

Tento článek je více než rok starý.

Náhorní Karabach Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Boje o Náhorní Karabach, které začaly 27. září a od té doby si vyžádaly desítky mrtvých, jsou označovány za nejkrvavější za více než 25 let

Boje o Náhorní Karabach | Zdroj: Reuters

Larissa Dureyanová pátrá po svém dvacetiletém synovi Mxitarovi od října. Ten začal svou povinnou vojenskou službu v červenci roku 2019. Když vypukla loni v září válka, zrovna sloužil ve Fizuli. Tehdy zavolal své matce, že se přesouvá na jinou pozici. Jakou, to jí neřekl. Bylo to naposledy, co o svém synovi Dureyanová slyšela.

Stávající arménský premiér Pašinjan zvítězil v předčasných volbách. Většina v parlamentu mu unikla

Číst článek

„Přinesli ke mně tělo mladého chlapce, který byl oblečený v bundě mého Mxitara. Dokonce měl v kapse i jeho kreditní kartu. Podle obličeje se ale nedalo poznat, zdali jde opravdu o mého syna,“ uvedl výpověď Dureyanové The Guardian. „Můj syn měl z operace v pubertě obě ruce poseté jizvami. Ruce na těle, které ke mně donesli, byly bez poskvrny,“ dodala matka nezvěstného vojáka.

Dureyanová se následně obrátila na armádu s žádostí o DNA test. Výsledky testování prokázaly, že tělo, které vydávali za jejího syna, je cizí. Že byl zesnulý mladík právě Mxitar, vojáci předpokládali jen na základě jeho bundy a kreditní karty. Dureaynová pátrání po svém nezvěstném synovi dodnes nevzdala a vytrvale v něm pokračuje.

Počet vojáků, kteří jsou nezvěstní nebo ve vězení, není přesně známý. V dubnu arménský premiér Nikol Pašinjan uvedl, že je skoro čtyři tisíce potvrzených obětí, 321 nezvěstných a až dvě stovky těl, která čekají na identifikaci.

Laboratořím nevěří

V zemi se ojediněle vyskytly případy, kdy vědci pochybili a zaměnili výsledky testů DNA. To vyústilo v nedůvěru Arménů, kteří začali odesílat vzorky na testování do zahraničních laboratoří. „Rodiče nám nedůvěřují, a tak nás testují. Nosí nám například na srovnání vzorky DNA někoho mimo jejich rodiny, aby si ověřili, že testy opravdu provádíme a nesnažíme se je podvést. Kvůli těmto zkouškám pak ztrácíme drahocenný čas,“ uvedla pro The Guardian ředitelka genetického forenzního centra v Arménii Anna Hovhanišjanová.

Válka Arménie s Ázerbájdžánem o Náhorní Karabach v roce 2020 trvala od září do listopadu. Spor o zmíněné území se mezi zeměmi táhne od roku 1991, kdy Arméni vyhlásili nezávislost.

Tomáš Vojkovský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme