Zástupci Arménie a Ázerbájdžánu se dohodli na vytyčení hranice. Jednání se účastnil také Putin

Arménský premiér Nikol Pašinjan a ázerbájdžánský prezident Ilhan Alijev se v pátek v Soči za účasti ruského prezidenta Vladimira Putina dohodli, že budou pracovat na vytyčení společné hranice. Všichni tři podle agentury TASS dali po jednání najevo spokojenost s průběhem rozhovorů i s výsledky.

Soči Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruský prezident Vladimir Putin, arménský premiér Nikol Pašinjan a ázerbájdžánský prezident Ilham Alijev | Zdroj: Reuters

Dohoda na vytyčení hranice je velice důležitá, protože letité spory obou kavkazských zemí o území oblasti Náhorního Karabachu loni vyvrcholily v nový ozbrojený konflikt, který si vyžádal nejméně 6500 lidských životů.

Putin přivedl Pašinjana a Alijeva k jednání v jihoruském Soči deset dní po nejkrvavějších střetech na hranicích od podpisu příměří, což bylo před rokem.

Loňskou šestitýdenní válku o Náhorní Karabach ukončila dohoda, kterou zprostředkovalo Rusko. To v enklávě rozmístilo své vojáky jako mírové síly. Pro Armény konflikt skončil de facto porážkou. V jejich rukou sice zůstala většina sporného regionu, který ovládli arménští separatisté na přelomu 80. a 90. let minulého století, Ázerbájdžán si ale připsal významné územní zisky.

Mnoho otázek však zůstává nevyřešeno, včetně právního postavení Náhorního Karabachu a Arménů, kteří tam žijí. Před válkou jich bylo až 150 000. Menší lokální konflikty dál pokračují.

V třístranném komuniké vydaném po pátečním jednání v Soči se uvádí, že Alijev a Pašinjan se dohodli na tom, že budou pracovat na zřízení společné komise k definování hranice, což je jedna z klíčových otázek.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme