Arménie chce ruské pohraničníky na hranici s Ázerbájdžánem. Dochází tam k přestřelkám

Arménský premiér Nikol Pašinjan navrhl zřídit stanoviště ruských pohraničníků podél arménsko-ázerbájdžánských hranic, kde neustávají incidenty. Uvedla to ve čtvrtek ruská agentura TASS. Mluvčí Kremlu se podle listu Kommersant zdržel vyjádření k Pašinjanově návrhu a jen zdůraznil, že Rusko pomáhá obnovit příměří mezi znepřátelenými stranami.

Jerevan Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Arménský voják na válečné pozici kousek od rozdělené vesnice Taghavard v Náhorním Karabachu.

Arménský voják na válečné pozici kousek od rozdělené vesnice Taghavard v Náhorním Karabachu. | Foto: Artem Mikryukov | Zdroj: Reuters

„Situace podél arménsko-ázerbájdžánských hranic se nestabilizovala, nehledě na úsilí arménské vlády a mezinárodního společenství. Ázerbájdžán pokračuje v agresivní rétorice a počínání, přičemž ignoruje návrhy mezinárodního společenství na řešení vzniklé situace,“ řekl Pašinjan na zasedání vlády.

‚Mám fotky, jak mi Turci chodí po zahradě.‘ Domů se nevrátily tisíce uprchlíků z Náhorního Karabachu

Číst článek

Ve středu se na hranicích odehrála jedna z nejintenzivnějších přestřelek, Baku následně hlásilo dva zraněné vojáky, Jerevan tři zabité a pět raněných vojáků. Týž den obě znepřátelené strany přistoupily na ruský návrh na příměří.

Ve čtvrtek se ale obě strany vzájemně obvinily z nového ostřelování. Neklid na hranicích panuje od poloviny května, kdy Jerevan obvinil ázerbájdžánské vojáky ze snahy „korigovat“ průběh hranice.

„Situace na arménsko-ázerbándžánských hranicích se vyostřila, ale víte, že zástupci Ruska vyvinuli velké úsilí, aby obnovili příměří. Práce pokračují, Rusko pokračuje v kontaktech s Jerevanem a Baku, aby zajistilo, že se třístranné dohody plně uskuteční,“ řekl mluvčí ruského prezidenta Dmitrj Peskov.

Smířit se, nebo doufat? Arménské rodiny stále pohřešují své blízké. I osm měsíců od konce války

Číst článek

Ale jak upozornil list Kommersant, mluvčí se zdržel vyjádření k návrhu arménského premiéra zřídit na hranici stanoviště ruských pohraničníků. „Kontakty s Jerevanem pokračují a nemám k tomu co víc dodat,“ odpověděl Peskov na přímou otázku.

Arménie loni svedla s Ázerbájdžánem šestitýdenní válku o Náhorní Karabach. Boje ukončila dohoda, kterou zprostředkovalo Rusko. V arménských rukou sice zůstala většina Náhorního Karabachu, ovládnutého tamními arménskými separatisty na přelomu 80. a 90. let minulého století, ale Ázerbájdžán si připsal významné územní zisky.

Při konfliktu přišly o život podle úřadů tisíce lidí. Konflikt rovněž vyvolal politickou krizi v Arménii, která vyústila v předčasné volby.

Napětí mezi oběma bývalými sovětskými republikami na Kavkaze zůstává vysoké a na společných hranicích pravidelně dochází ke střetům, což vyvolává obavy z obnovení konfliktu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme