‚Klid zbraní není.‘ Ázerbájdžán i Arménie nasadily při bojích v Náhorním Karabachu dělostřelectvo

Boje v oblasti Náhorního Karabachu mezi arménskými a ázerbájdžánskými vojsky pokračovaly podle Jerevanu i přes noc. Baku informovalo o ostřelování ázerbájdžánského města Terter arménskými silami. Obě strany konfliktu nasadily těžké dělostřelectvo, uvedla v pondělí agentura Reuters.

Jerevan / Baku (Aktualizováno: 10:16 28. 9. 2020) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiér Arménie Nikol Pašinjan při setkání s armádou.

Premiér Arménie Nikol Pašinjan při setkání s armádou. | Foto: AP | Zdroj: Reuters

Napětí na jižním Kavkazu vzrostlo v neděli poté, co se znepřátelené strany vzájemně obvinily z útoků na své území. Baku i Jerevan hlásí zraněné i padlé, včetně civilních obětí. Arménský premiér Nikol Pašinjan vojenské aktivity sousední země v neděli označil za vyhlášení války a nařídil všeobecnou mobilizaci mužů a stanné právo. Dekret vyhlašující částečnou mobilizaci podepsal v pondělí také ázerbájdžánský prezident Ilham Alijev.

„Boje pokračovaly v noci (...) Klid zbraní není, boje pokračují a na některých místech se odehrávají dělostřelecké bitvy,“ citovala agentura TASS z dnešního prohlášení arménského ministerstva obrany. Terčem ázerbájdžánského ostřelování se prý stalo i hlavní město Náhorního Karabachu Stěpanakert.

Arménie kvůli střetům v Náhorním Karabachu vyhlásila stanné právo a všeobecnou mobilizaci

Číst článek

Podle Jerevanu přišlo od neděle o život 31 vojáků neuznané Náhorně-karabašské republiky a 200 dalších bylo zraněno. Podle agentury AFP bylo navíc zabito pět ázerbájdžánských civilistů a dva arménští. Ázerbájdžán své ztráty oficiálně neoznámil.

Územní zisky

Dělostřelecké boje potvrdilo také Baku. „Od rána 28. září arménské jednotky ostřelují město Terter,“ uvedlo ministerstvo obrany Ázerbájdžánu. Město leží na ázerbájdžánském území při hranici s Náhorním Karabachem a je plně pod kontrolou Ázerbájdžánu. Již během neděle ministerstvo hlásilo „intenzivní ostřelování“ pozic ázerbájdžánské armády ze strany Arménie.

Později Ázerbájdžán oznámil, že jeho vojska obsadila strategicky důležité výšiny nad vesnici Talyš, která je pod správou Náhorního Karabachu. Již v neděli Baku informovalo o získání kontroly nad šesti vesnicemi, čtyřmi v okresu Fuzuli a dvěma v okresu Džebrail.

Ázerbájdžán v době zvýšeného napětí v regionu pořádá společné vojenské manévry s Tureckem

Číst článek

Arménie jakékoli ázerbájdžánské územní zisky ještě v neděli popřela a označila za provokaci. Podle pondělního vyjádření mluvčí arménského ministerstva obrany nicméně jednotky Náhorního Karabachu „získaly zpět ztracené bojové pozice“. O jaké území se jednalo, mluvčí neupřesnila.

Ozbrojený konflikt mezi Arménií a Ázerbájdžánem vypukl v roce 1988 a Náhorní Karabach se s podporou Arménie odtrhl od Ázerbájdžánu ve válce, která si vyžádala na 30 tisíc mrtvých a statisíce uprchlíků. Nyní se enkláva převážně s arménským obyvatelstvem a přilehlé území nacházejí pod vojenskou kontrolou Arménie, zatímco Ázerbájdžán považuje tato území za okupovaná.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme