Ázerbájdžán v době zvýšeného napětí v regionu pořádá společné vojenské manévry s Tureckem

V době zvýšeného napětí a potyček na hranicích s Arménií začalo v Ázerbájdžánu rozsáhlé pozemní cvičení se spřátelenými tureckými jednotkami. Arménie a Ázerbájdžán spolu vedou letitý konflikt o území Náhorního Karabachu. V polovině července mezi oběma zeměmi na hranicích znovu vypukly boje, které si vyžádaly asi 20 mrtvých.

Tento článek je více než rok starý.

Ankara/Baku Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Ázerbájdžánu Ilham Alijev a turecký prezident Recep Tayyip Erdoğan.

Prezident Ázerbájdžánu Ilham Alijev a turecký prezident Recep Tayyip Erdoğan. | Zdroj: Reuters / koláž iROZHLAS.cz

Ázerbájdžán a Turecko ke společným pozemním manévrům, které potrvají až do středy, nasadily dělostřelectvo, obrněná vozidla nebo minomety. Souběžně s nimi cvičí taky letectva obou zemí.

Arménsko-ázerbájdžánská vyjednávání selhala a na hranici se po letech střílelo. Zemřelo nejméně 14 lidí

Číst článek

Už v minulých dnech do ázerbájdžánské metropole Baku dorazily turecké přepravní letouny s vojáky a technikou nebo stíhačky americké výroby F-16.

Krátce poté, co Ázerbájdžán oznámil společné cvičení s Tureckem, spolu po telefonu mluvili prezidenti Ruska a Turecka Vladimir Putin a Recep Tayyip Erdoğan. Kreml varoval Ankaru před stupňováním napětí v regionu.

V červenci došlo po dvou letech k nové eskalaci konfliktu mezi Arménii a Ázerbájdžánem, při které zahynule nejméně 20 lidí. Obě strany se navzájem obviňují z vyvolání střetu. Vztahy těchto bývalých sovětských republik jsou napjaté od vypuknutí konfliktu o enklávu Náhorní Karabach v roce 1988, který vyústil ve válku se 30 000 oběťmi.

Ivana Milenkovičová, per Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme