Z Kelbadžáru je město duchů. Ázerbájdžán přebírá pásmo kolem Náhorního Karabachu

Ázerbájdžán ve středu podle dohody o příměří přebírá nárazníkové pásmo kolem Náhorního Karabachu, území mezi touto neuznanou republikou a Arménií s důležitým městem Kelbadžár. Ještě před předáním tohoto města Ázerbájdžánu na místě natáčel zvláštní zpravodaj Martin Dorazín.

Od zpravodaje z místa Kelbadžár Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dříve to bývalo oblíbené turistické centrum, protože dole v soutěsce jsou horké prameny, takže tam byly lázně. Kelbadžár se ale nyní stal městem duchů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž zvláštního zpravodaje Martina Dorazína z Kellbadžáru

Ještě minulý týden tady žilo čtyři až pět tisíc lidí, ale teď už tady není vůbec nikdo, říká místní policista. Zůstalo tady jenom pár arménských vojáků, všichni ostatní utekli. Vše vypadá vyrabovaně. Místní obyvatelé si s sebou vzali všechno, co se odnést dalo, a to ostatní zničili nebo zapálili. Po tomto horském městečku tak už pobíhají jen psi, kteří tu zůstali.

Na desce před sídlem správy místního okresu stojí: republika Náhorní Karabach. To už ale za pár dnů nebude pravda.

Na okraji Kelbadžáru potkávám ruskou vojenskou policii. Říkají, že tady plní svou roli, ale že o tom s novináři nemohou mluvit.

Na okraji Kelbadžáru potkávám ruskou vojenskou polici. Říkají, že tady plní svou roli, ale že o tom s novináři nemohou mluvit. | Foto: Martin Dorazín | Zdroj: Český rozhlas

Dohoda o příměří podepsaná před čtrnácti dny v Moskvě přiznala Ázerbájdžánu kontrolu nad třemi okresy, které sousedí s Náhorním Karabachem a které dosud kontrolovali arménští separatisté.

Vybombardované a spálené domy, krátery po bombách. V Náhorním Karabachu počítají ztráty

Číst článek

Agentura AFP upozornila, že další čtyři okresy, které kolem Náhorního Karabachu tvořily jakýsi obranný val, Ázerbájdžán získal vojensky. Obsadil také část samotného Náhorního Karabachu včetně druhého největšího karabašského města Šuša (arménsky Šuši).

Boje o Náhorní Karabach vypukly 27. září a o život kvůli nim přišlo zřejmě několik tisíc lidí. Spor o enklávu v jihozápadním Ázerbájdžánu s převážně arménským obyvatelstvem trvá desítky let.

Ozbrojený konflikt vypukl v roce 1988 ještě za éry Sovětského svazu. Náhorní Karabach se s podporou Arménie odtrhl od Ázerbájdžánu ve válce, která si vyžádala na 30 tisíc mrtvých a statisíce uprchlíků.

Dosud se Karabach a přilehlé území nacházely pod vojenskou kontrolou Arménie. Ázerbájdžán považuje území za okupované.

Vše vypadá vyrabovaně. Místní obyvatelé si s sebou vzali všechno, co se odnést dalo, a to ostatní zničili nebo zapálili. Po tomto horském městečku tak už pobíhají jen psi, kteří tu zůstali. | Foto: Martin Dorazín | Zdroj: Český rozhlas

Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme