Život v Arménii se vrací k normálu. Ani protesty neodradily turisty od návštěvy země

Arménská revoluce byla v mnoha ohledech zvláštní. Její závěr nejvíc ze všeho připomínal celonárodní veselici, kterou se zájmem pozorovali, natáčeli a fotili zahraniční turisté. Ti sice původně přijeli obdivovat krásy této zakavkazské země, ale revoluce je vtáhla do svého víru.

Od zpravodaje z místa Jerevan Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na jerevanském Náměstí republiky se po dvou týdnech rozezněly zpívající fontány a vystřídaly vášnivé projevy opozičních politiků na tribuně. Kolem fontán postávají stovky turistů a Jerevan se vrátil ke svému obvyklému rytmu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celou reportáž, kterou přímo v Jerevanu natáčel zahraniční zpravodaj Českého rozhlasu Martin Dorazín

Na místě, kde ještě před několika dny poskakovalo, skandovalo a všelijak se natřásalo přes sto tisíc lidí, teď parkují mikrobusy a jejich řidiči lákají turisty k výletům do starých arménských kostelů, klášterů a hor.

Vůdce demonstrací a pravděpodobný premiér příští vlády Nikol Pašinjan totiž demonstranty vyzval, aby si odpočinuli, ale zůstali připravení znovu obsadit náměstí, ulice a zablokovat silnice. Kontrarevoluce nespí, vzkázal jim Pašinjan a šel si léčit hlasivky, poznamenané novým povoláním tribuna lidu. Lidé ho poslechli a vrátili se ke svému běžnému životu.

Turistika na pozadí revoluce

Psycholožka Agnieszka Wrzesieňová právě na trhu probírá s místní kořenářkou Marií léčivé vlastnosti bylinek a kořínků, které Marie sama sbírá v okolí jezera Sevan. Agnieszka přiletěla z Varšavy už o minulém víkendu a dostala se přímo do revoluční vřavy.

„V Arménii jsem poprvé a myslím si, že je to překrásná země s velkou kulturou a mnoha tradicemi. Překvapilo mě, s jakým nadšením a nasazením se lidé zapojili do revoluce, že jich bylo tak moc. A že nakonec dosáhli svého,“ popsala.

Agnieszka brala trampoty spojené s revolučním chaosem s pochopením, stejně jako většina ostatních turistů.

„Nabouralo to sice program mé cesty, ale jelikož to všechno se dělo s dobrým cílem, bylo možné to pochopit a dokonce to bylo v jistém smyslu zajímavější než nějaký výlet. Doufám, že to skončí trvalým úspěchem,“ říká polská turistka, která přijela až po první fázi revoluce, kdy policie demonstranty rozháněla, bila a zatýkala. V posledním týdnu se ale situace uklidnila.

„Cítila jsem se velmi bezpečně. Dokonce i za oněch bouřlivých událostí bylo možné bez obav chodit po městě v jakékoli denní nebo noční době. Ve středu bylo celé město paralyzované. Všude jsme museli pěšky, protože nefungovalo metro, nejezdily autobusy ani taxíky. Lidé ale byli spokojení a plní nadějí. Nikomu to, že musel chodit pěšky, nevadilo, ani mně. Všichni jsou tu velmi vstřícní a srdeční. Jsem ráda, že jsem to zažila a že jsem přijela,“ doplnila.

Ne všichni turisté to ale přijali s takovým pochopením jako ona. Jedna skupina z Ruska události tiše komentovala slovy: „Proč nezasáhne policie – to by se v Rusku stát nemohlo.“

Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme