‚Druhá etapa revoluce.‘ Arménský premiér Pašinjan vyzval k blokádě soudů

Arménský premiér Nikol Pašinjan oznámil, že v pondělí zahájí druhou etapu arménské revoluce. Ta má začít úplnou blokádou arménských soudů. Premiér také vystoupí se zvláštním poselstvím k národu.

Arménie Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Během zásahů policie byl při pokusu o státní převrat zatčen i jeden z vůdců protestů, nynější předseda vlády Nikol Pašinjan. (ilustrační foto) | Foto: Gleb Garanich | Zdroj: Reuters

Za 60 hodin skoro 200 tisíc lidí. Krymští Tataři si připomínají 75. výročí masové deportace

Číst článek

Arménský ministerský předseda a vůdce loňské revoluce Nikol Pašinjan vyzval Armény, aby ráno obsadili vchody všech soudů v zemi a nikoho nepouštěli dovnitř. Požádal policii, aby v okolí soudů zajistila bezpečnost a pořádek.

Důvodem je čerstvé rozhodnutí jerevanského soudu, který nařídil propustit z vyšetřovací vazby bývalého prezidenta Roberta Kočarjana, obviněného z pokusu o státní převrat. Premiérův mluvčí Vladimír Karapeťan ujistil veřejnost, že Arménie zůstává právním státem, jen je podle něj potřeba skoncovat se starým soudním systémem.

Jerevanský soud v sobotu propustil z vazby bývalého arménského prezidenta Roberta Kočarjana, který je obžalován z pokusu o svržení ústavního pořádku. Proces s ním začal minulý týden v pondělí a v případě usvědčení mu hrozí až 15 let vězení.

Pokus o převrat?

Exprezident, kterému je 64 let, byl zatčen loni poté, co mírové protesty v dubnu připravily o moc jeho nástupce v úřadu Serže Sargsjana. Soud v sobotu podle médií Kočarjana pustil z vazby na kauci ve výši jednoho milionu dramů (48 000 korun).

Kočarjan je obžalován z pokusu o státní převrat kvůli krvavému potlačení demonstrací proti zvolení Sargsjana hlavou státu v roce 2008. Během zásahů policie byl tehdy zatčen i jeden z vůdců protestů, nynější předseda vlády Nikol Pašinjan. O život přišlo osm demonstrantů a dva příslušníci pořádkových sil.

Kočarjan obvinění odmítá. Proces je podle něj vykonstruovaný novým režimem a jde o Pašinjanovu pomstu.

Martin Dorazín, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme