Arménský parlament podpořil novou vládu premiéra Pašinjana. Chce připravit předčasné volby

Arménský parlament ve čtvrtek schválil programové prohlášení nové vlády premiéra Nikola Pašinjana a vyslovil jí tak důvěru. Informovala o tom arménská média, podle nichž kabinet vedený donedávna hlavním představitelem opozice podpořilo 62 ze 105 poslanců.

Jerevan Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Arménský premiér Nikola Pašinjan | Foto: Vahram Baghdasaryan/Photolure | Zdroj: Reuters

Pašinjan byl zvolen předsedou vlády 8. května po dubnových masových protestech v zemi, které vyústily v demisi tehdejšího premiéra Serže Sargsjana. Tento dlouholetý čelný arménský politik demonstrace vyvolal tím, že se do čela vlády postavil záhy poté, co skončil ve funkci prezidenta.

Vůdce protivládních protestů se stal v Arménii premiérem. Pašinjan chce upevnit vztahy s Evropou

Číst článek

Tu zastával již dvě funkční období, a nemohl v ní proto už pokračovat. Před výměnou postů přitom prosadil ústavní reformu, která rozšířila pravomoci premiéra na úkor hlavy státu.

Programové prohlášení Pašinjanovy vlády podle médií obsahuje především body týkající se nezbytného konání předčasných voleb a změny volebního zákona. Zajistit se tím má to, aby chystané volby byly svobodné a transparentní.

Sargsjanova bývalá vládní Republikánská strana, která po nepokojích přešla do opozice, už přišla o většinu křesel v zákonodárném sboru. Před čtvrtečním mimořádným zasedáním ji opustilo šest poslanců, kteří v parlamentu zůstávají jako nezávislí. Republikáni tak nyní mají 52 místo dosavadních 58 zákonodárců.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme