Arménii a Českou republiku spojuje mimo jiné vojenská spolupráce

Arménie a Česká republika podepsaly v Jerevanu dohodu o vojenské spolupráci - ta mimo jiné umožní další výcvik arménských vojáků u nás a předávání zkušeností z členství v NATO.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Martin Barták | Foto: Alžběta Švarcová

Ministra obrany Martina Bartáka a důstojníky české armády přijali v Jerevanu s veškerými vojenskými poctami. Arménie se zajímá o přechod od postkomunistického systému vojska k profesionální armádě, která působí v rámci NATO.

„Hovořili jsme o výměně zkušeností v oblasti vojenského vzdělávání, lékařství a podrobně jsme diskutovali o spolupráci v oblasti vojenské taktiky,“ řekl Českému rozhlasu arménský ministr obrany Seyran Ohanjan.

Jeho český protějšek Martin Barták doplnil: „Mluvili jsme o tom, co už probíhá, to je výcvik arménských vojáků v našem vyškovském centru, mluvili jsme o možném využití našich výcvikových kapacit v rámci boje proti zbraním hromadného ničení, chemická ochrana, radiologická ochrana.“

Česká armáda už sice nemá vlastní umělecký soubor písní a tanců jako ta arménská, obě vojska spojuje vlastnictví stejných nebo podobných druhů zbraní, které pocházejí ještě z dob Varšavské smlouvy.

„Tady je možnost i vojensko-průmyslové spolupráce, protože obě země mají společné mnoho techniky z bývalého Sovětského svazu. U nás modernizační procesy probíhají, ať jsou to vrtulníky, ať to byly tanky nebo ať jsou to dnes ruční zbraně ve svém novém vývoji,“ připomněl ministr Barták.

Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme