Asad: Chceme řešení, ale nebudeme vyjednávat s loutkami západních mocností

Syrský prezident Bašár Asad po půl roce vystoupil s projevem k národu. Připustil, že země je v hluboké krizi. Ani slovem ale nedal najevo, že na tom nese vinu i jeho vláda a ozbrojené síly. Veškerou odpovědnost za občanskou válku připsal povstalcům podporovaným ze zahraničí. Představil také mírový plán pro zemi, který však opozice odmítla.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Syrský prezident Bašár Asad při svém dnešním projevu | Zdroj: ČTK

Prezident je ochoten přistoupit k jakési mírové konferenci, ve které by ale nesměli být zastoupeni lidé, kteří podle něj zradili Sýrii.

Vysloveně řekl, že před jakýmikoli rozhovory musí ustat zahraniční podpora poskytovaná povstalcům.

Přehrát

00:00 / 00:00

K projevu Bašára Asada mluvil na Radiožurnálu mluvčí Iniciativy za svobodnou Sýrii Rachid Khalil.

„Měli bychom vyjednávat s loutkami, které dosadily západní mocnosti? Měli bychom vyjednávat s těmi, kteří vytvořili tyto loutky? S těmi, kteří sami hrají divadlo proti Sýrii? Je to Západ, koloniální Západ, který vytvořil propast mezi námi. Jsou to oni, kteří uzavřeli dveře pro dialog, ne my,“ řekl Asad.

Britský ministr zahraničí William Hague obvinil Asada z pokrytectví a uvedl, že jeho řečem o mírových snahách nikdo neuvěří. Podle Evropské unie nebude možné politické reformy v Sýrii uskutečnit, dokud Asad neodstoupí.

Celá občanská válka je podle Asada dílem extremistů, podporovaných zpoza hranic. Právě ti podle něj mohou za to, že tisíce lidí už přišly o život a miliony uprostřed zimy strádají nedostatkem elektřiny a potravin. Syřané mají zmobilizovat síly, aby nepřátele své země porazili.

Kritizoval také postoj Západu a ocenil Rusko, Čínu a Írán za to, že jsou proti vměšování se do syrských záležitostí. Problémy země si musí podle Asada Sýrie vyřešit sama politickými reformami. K nim ale údajně zatím nenašla partnera.

Opozice: řešením krize je odchod prezidenta

„Pro Bašára Asada neexistuje žádný partner, protože ten, kdo s ním nesouhlasí, tak je nepřítel, se kterým musí bojovat, a obávám se, že Bašár Asad nenajde partnera, protože bude muset odejít,“ řekl Rachid Khalil, Syřan žijící v České republice a mluvčí Iniciativy za svobodnou Sýrii.

Jediné řešení situace v Sýrii je podle Khalila odchod prezidenta, buď dobrovolný, nebo vynucený.

Bašár Assad vystoupil na veřejnosti po dlouhých sedmi měsících. Teď se ukázal v okázalém sálu opery v Damašku a jeho 55 minut dlouhý projev, v němž ani jednou nepřipustil jakékoli pochybení své vlády, provázel bouřlivý potlesk a skandování. Podle Khalila to ovšem neznamená, že by měl Asad zemi pod kontrolou.

„Sám mluvil o tom, že v zemi vládne chaos, není žádné bezpečné místo na území Sýrie. To bylo poprvé, co přiznal, že vlastně nemůže zajistit bezpečnost občanů,“ řekl Khalil s tím, že opozice ovládá 60 až 70 procent území Sýrie.

Břetislav Tureček, Vojtěch Kouřímský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme